Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodamiPielęgnacja roślin

Artykuł: Jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?

Jakie prace ogrodowe wykonać w lipcu?
Autor: KarolinaRoksela   |   29 cze 2023, 9:47   |   Dział: Artykuły

Lipiec należy do najcieplejszych i najbardziej intensywnych miesięcy w roku, jeśli chodzi o ogrodnictwo. Przygotuj się do tego okresu i ciesz się pięknym i zadbanym zielonym zakątkiem przez całe lato. Nasz artykuł przybliży Ci wymagane prace ogrodnicze. Jakie roboty warto wykonać w lipcu? Jakie kwiaty, zioła i warzywa należy zasadzić?

Jak sadzić drzewa i krzewy?

Chociaż lipiec nie jest optymalnym miesiącem do sadzenia drzew i krzewów, możliwe jest skorzystanie z tego czasu na planowanie przyszłorocznych nasadzeń. Warto również zakupić sadzonki. Jeśli chodzi o sadzenie roślin w lipcu, to zadbaj o ich właściwe nawodnienie i ochraniaj je przed słońcem.
W przypadku warzyw można wówczas sadzić:
- rzodkiewkę,
- sałatę,
- buraka ćwikłowego,
- marchew.
Owoce do sadzenia w lipcu to maliny jesienne i borówki amerykańskie. Natomiast zioła, które można zasadzić to bazylia, koper i szałwia. Spośród kwiatów zasadzić możesz aksamitki, nasturcje czy petunie.

Jak dbać o trawnik w lipcu?

Okres letni wymaga szczególnej uwagi w zakresie trawy. Dlatego regularnie ją podlewaj. Najlepsze pory to rano czy wieczorem. Wówczas słońce nie jest już tak intensywne. Dobrze jest unikać nawadniania w pełnym słońcu. W ten sposób uniknie się poparzeń liści. Trawnik trzeba kosić co najmniej raz na 2 tygodnie. Opłaca się jednak dostosować częstotliwość strzyżenia do szybkości wzrostu trawy.

Jak pielęgnować rośliny ozdobne w lipcu?


Jak się okazuje, kalendarz prac ogrodowych w lipcu powinien obejmować także rośliny ozdobne. Dlatego koniecznie sprawdź ich kondycję. Przeprowadź potrzebne zabiegi ochronne. Przytnij krzewy ozdobne kwitnące wiosną. Przykładem jest forsycja czy migdałek. Usuwaj chwasty i przeprowadzaj zabiegi ochronne przeciwko szkodnikom i chorobom. Nawoź rośliny ozdobne. Szczególnie dotyczy to tych o intensywnym kwitnieniu.
Prace ogrodowe – opieka nad warzywnikiem
Lipiec to pora obfitych zbiorów warzyw. Przeprowadza się intensywne prace w warzywniku. Przede wszystkim głównym zadaniem jest pielęgnacja uprawianych roślin. Do czynności zaliczają się:
- systematyczne podlewanie,
- usuwanie chwastów,
- kontrola szkodników i chorób.
Kluczowe w pracach ogrodowych jest poza tym regularne sprawdzanie stanu roślin. Zareaguj w porę na ewentualne problemy. Zbieraj systematycznie dojrzewające warzywa. Zachęć rośliny do dalszego wydawania owoców.

Roboty ogrodowe w sadzie

Lipiec to dobry czas na zajęcie się pielęgnacją owocowych drzew. Zamiast samodzielnie się nimi zajmować, możesz skorzystać z usług ogrodniczych. Zaleca się przycinanie gałęzi oraz usuwanie zaschniętych liści i owoców. Dzięki temu drzewa będą lepiej wzrastać, a zbiory będą obfitsze. Jeśli chodzi o młode drzewa, to opłaca się zwrócić uwagę na ich podpory. Można je ewentualnie wzmocnić. Pamiętaj również o użyciu zabiegów ochronnych działających przeciwko szkodnikom i chorobom.

Jak ochronić rośliny przed suszą i upałami?

Prace w ogrodzie w lipcu powinny uwzględniać narażenie roślin na działanie wysokich temperatur czy braku deszczu. W celu uniknięcia ich niewłaściwego wpływu na rośliny dobrze jest znać kilka metod ochrony. Przykładem może być ściółkowanie. Pozwala na utrzymanie wilgoci w glebie. W przypadku roślin w doniczkach dobrze jest zakupić podstawki z wodą czy systemy nawadniające.
Jak zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami?

Lato to czas, kiedy aktywność szkodników wzrasta. Dlatego, aby uchronić rośliny przed nimi, dobrze jest zastosować różne metody ochrony. Są one zarówno biologiczne, jak i chemiczne. W związku z tym bądź czujny. Systematycznie kontroluj stan ogrodu. Reaguj szybko na potencjalne zagrożenia.

Lipiec to intensywny miesiąc dla ogrodników-amatorów. Powyższe czynności pozwolą utrzymać zdrowy i piękny ogród w okresie letnim. Ciesz się efektami pracy nad własnym zielonym zakątkiem!

KOMENTARZE
  • brak komentarzy