Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodamiPielęgnacja roślin

Artykuł: Jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu?

Jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu?
Autor: KarolinaRoksela   |   3 mar 2023, 14:55   |   Dział: Artykuły

Marzec to dobry czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie. W tym celu wykonuje się różne zadania. Zaliczają się do nich przycinanie, sadzenie i dzielenie ziół. Dlatego z naszego artykułu dowiedz się, jak przygotować ogród na nadchodzący sezon. Sprawdź, jakie prace ogrodowe czekają Cię w marcu! Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Marzec to dobry czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie. W tym celu wykonuje się różne zadania. Zaliczają się do nich przycinanie, sadzenie i dzielenie ziół. Dlatego z naszego artykułu dowiedz się, jak przygotować ogród na nadchodzący sezon. Sprawdź, jakie prace ogrodowe czekają Cię w marcu! Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Prace w ogrodzie a rośliny ozdobne

Z pewnością w ogrodzie dostrzeżesz w marcu pierwsze zmiany. Na rabatach i trawnikach kwitną już wtedy irysy, ciemierniki, ranniki, przebiśniegi czy krokusy. Na krzewach zaczynają się rozwijać kwiaty, a więc na:
- oczarach,
- dereniach,
- wrzoścach,
- forsycjach,
- wawrzynku wilczełyko.

W tym czasie pojawiają się także bazie na pędach wierzb. W przypadku gdy nie ma już mrozów, można uchylić okrycia roślin na zimę. Warto w tym celu śledzić prognozy pogody. Osłonięte rośliny mogą za wcześnie wegetować. Z kolei po zdjęciu okryć konieczne jest ich oczyszczenie, wysuszenie i odłożenie do pomieszczenia, które jest suche i przewiewne. Dzięki temu wykorzystasz je w następnym roku.

Dowiedz się, jakie prace wykonać wczesną wiosną.

Praca w ogrodzie w marcu powinna obejmować grabienie jesiennych liści oraz wycinkę pędów bylin. Przytnij w dodatku ozdobne trawy na rabatach. Uwaga na kiełkujące rośliny cebulowe! Przytnij poza tym pędy krzewów kwitnących latem. Są to:
- krzewuszek,
- hortencja bukietowa,
- róże,
- powojniki.
W momencie, gdy ziemia rozmarznie, posadź krzewy i drzewa. Załóż żywopłoty z liściastych roślin. Podziel byliny. Nie zapomnij o dopasowaniu gatunku przy sadzeniu do gleby i stanowiska. Dlatego przy zakupie sadzonki warto wziąć pod uwagę jej planowaną wysokość i szerokość rozrośnięcia się. Za blisko posadzone rośliny walczą o wodę i składniki pokarmowe. Zdarza im się też częściej chorować. Z kolei dołki zapraw właściwym podłożem. Podlej je obficie po posadzeniu.

Wysiej nasiona kwitnących roślin sezonowych. Następnie w ramach prac ogrodowych wysiewaj nasiona kwitnące roślin sezonowych. Zaliczają się do nich nagietek, aksamitek czy groszek pachnący. Wysiane w lutym rośliny dodaj do pojedynczych doniczek. Natomiast drzewa, krzewy i byliny nawieź kompostem. W przypadku gdy gleba jest sucha, podlewaj zimozielone rośliny uprawiane w pojemnikach i gruncie.

Poza tym sprawdź stan cebul i bulw gatunków, które niezimują w gruncie. Są to mieczyki, dalie, pacioreczniki czy montbrecje. Wyrzuć chore i wysuszone. Możesz, zamiast tego skorzystać z usług ogrodniczych. Zaoszczędzisz wówczas czasu i pracy.

Prace w zakresie roślin użytkowych

Przejrzyj drzewa owocowe w ogrodzie. Usuń martwe zeszłoroczne owoce. W ramach prac w ogrodzie zbierz również owoce z ziemi. Wytnij suche i połamane gałęzie. Wytnij tak zwane wilki. Przytnij owocujące na pędach jednorocznych maliny. Pamiętaj także o: winorośli, jabłoni, grusze, śliwie. Porzeczki, agrest, jeżyny czy aktinidie także przytnij. Po wszystkim aplikuj na miejsca po cięciu maść ogrodniczą. Powinien mieć właściwości przeciwgrzybicze. Przytnij poza tym młode drzewka, które posadzisz jesienią.

Co siać w marcu? Podsumowanie

Jeśli chodzi o pomieszczenie na rozsadę, to można siać:
- aksamitkę,
- cynię,
- gazanię,
- aster chiński,
- heliotrop,
- kleome,
- lewkonię,
- lwią paszczę,
- niecierpek,
- szałwię błyszczącą,
- tytoń ozdobny,
- brokuł,
- żeniszek,
- cebulę,
- cykorię,
- oberżynę,
- pomidor,
- por,
- sałatę,
- szpinak nowozelandzki,
- seler.
Z kolei do gruntu zasiej chabry, gipsówkę, czarnuszkę, pachnący groszek czy kłosowiec. Również nagietek, powój trójbarwny, rezeda, smagliczka, bób, cebula, botwina, groch, marchew, koper, kminek czy rzodkiewka mogą być siane w marcu.

Dzięki wykonaniu powyższych prac w ogrodzie zapewnisz sobie przygotowanie ogrodu na wiosnę. Ciesz się pięknym i kwitnącym ogrodem przez cały okres wiosenno-letni!

KOMENTARZE
  • brak komentarzy