Sucha zabudowa jest coraz chętniej stosowaną technologią wykańczania wnętrz. Stanowi świetną alternatywę dla tynków nakładanych na mokro, które potrzebują czasu, by wyschnąć, co przyczynia się do wydłużenia remontu. Z jakich elementów składa się sucha zabudowa i do czego można ją wykorzystać? Zapraszamy do lektury!
Czym jest sucha zabudowa?
Sucha zabudowa należy do najprostszych technik wykańczania wnętrz. Charakteryzuje się lekkością i łatwością montażu, co znacznie skraca czas trwania remontu. Omawiana technologia polega na wykorzystaniu specjalnych płyt okładzinowych, które montuje się na ścianach, podłodze i suficie. Najpopularniejszym elementem suchej zabudowy są płyty kartonowo-gipsowe, lecz fachowcy korzystają także z płyt gipsowo-włóknowych i cementowych montowanych na rusztach z profili metalowych lub na drewnianych konstrukcjach. Jak podkreśla pracownik z http://www.remonty-jagla.plfirmy remontowej Marcin Jagła – dzięki suchej zabudowie można:
- stworzyć posadzkę, pod którą zostanie poprowadzona instalacja,
- zbudować efektowny sufit podwieszany,
- zbudować ściankę działową w mieszkaniu bez zgody administracji,
- wyodrębnić dodatkową przestrzeń w mieszkaniu,
- sprawnie zaadaptować poddasze do celów mieszkaniowych,
- szybko odremontować zniszczone ściany.
Płyty kartonowo gipsowe da się wykończyć na wiele różnorodnych sposobów takich jak np. malowanie, tapetowanie czy kafelkowanie.
Dlaczego warto zastosować suchą zabudowę podczas remontu?
Wspomnieliśmy już, że montaż suchej zabudowy znacząco przyspiesza prace remontowe. To jednak niejedyna zaleta tej technologii. Zastosowanie płyt okładzinowych zwiększa parametry termoizolacyjne pomieszczeń. W praktyce oznacza to, że będziemy potrzebować mniej energii cieplnej do ich ogrzania, dzięki czemu zaoszczędzimy na rachunkach. Sucha zabudowa powoduje też lepsze wyciszenie wnętrz i zwiększa swobodę ich aranżacji. Tworzenie półek w ścianach, wnęk pod telewizory czy zabudów biokominków, byłoby dużo trudniejsze bez gotowych płyt kartonowo-gipsowych. Warto podkreślić, że nie są one podatne na działanie ognia, co zwiększa bezpieczeństwo pożarowe domu/mieszkania. Sucha zabudowa jest powszechnie stosowana w budynkach użyteczności publicznej. Warto przyjrzeć się chociażby galeriom handlowym, gdzie każdy sklep zaaranżowany jest w inny sposób. To także w dużej mierze zasługa tej technologii. Co ważne, kiedy jakiś element suchej zabudowy zostanie uszkodzony, można bez przeszkód wymienić go na nowy. W takiej sytuacji dziura w ścianie przestaje być problemem.