Panele podłogowe to bardzo popularny rodzaj wykończenia podłogi i w dalszym ciągu jeden z najbardziej ekonomicznych (jeżeli zdecydujemy się na najtańszą opcję). Są łatwe w montażu, a ze względu na dużą różnorodność materiałów, z jakich są wykonane, mogą być układane w każdym pomieszczeniu, nawet łazience. Istnieje kilka technik łączenia paneli podłogowych. Oto krótka charakterystyka wybranych rozwiązań.
Układanie na klik
Jest to obecnie bardzo popularna metoda łączenia ze sobą paneli laminowanych i winylowych, która polega na scalaniu ze sobą poszczególnych elementów za pomocą specjalnych zatrzasków. Wyróżniamy np.:
- podwójny klik – na krótszych i dłuższych bokach umieszczone są specjalne zatrzaski, gdy panele są ułożone obok siebie, zamki na krótszych bokach są najpierw zatrzaskiwane, a następnie panele są pochylane, aby zatrzaski na dłuższych bokach mogły się ze sobą połączyć, rozwiązanie to jest bardzo silne i trwałe, co zapobiega przemieszczaniu się paneli i utrzymuje całą podłogę w stabilnym stanie,
- jeden klik plus zaczep – w tej metodzie, niezwykle prostej, szybkiej i efektywnej układanie paneli odbywa się przez zatrzaskiwanie na zamek na krótszym boku oraz wsunięcie panelu w kierunku dłuższego boku, bez konieczności dobijania, aż do osłuchania charakterystycznego kliknięcia, co oznacza, że panele są ze sobą właściwie połączone.
Montowanie za pomocą kleju
Tę metodę stosuje się w przypadku paneli winylowych. Kluczowe jest tutaj odpowiednie przygotowanie powierzchni, która musi być idealnie czysta, sucha i gładka. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, aby określić, ile paneli będzie potrzebne. Zaleca się, by pierwsze dwa rzędy ułożyć bez klejenia, żeby sprawdzić, czy wszystko wychodzi równo. I chociaż wszystkie powyższe czynności nie wydają się skomplikowane, układanie paneli podłogowych warto powierzyć specjalistom np. z firmy wykończeniowej Jag-Woj. Tym bardziej że trzeba bardzo uważać, aby nie dopuścić do nawet niewielkich szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami.
Została nam jeszcze do omówienia technika łączenia paneli na wpusty i wypusty, która polega na wprowadzaniu końców paneli w specjalnie zaprojektowane wgłębienia i wypustki. Jest to jeden z najstarszych sposób układania podłogi, nadal mający zastosowanie w budownictwie. Wymaga trochę siły i precyzji, ale za to daję gwarancję solidnego i wytrzymałego połączenia na długie lata.