Chcesz bez dużego nakładu finansowego obniżyć wysokość łazienki? A może zastanawiasz się nad podzieleniem dużego salonu na dwa osobne pokoje? W obu przypadkach idealnie sprawdzi się sucha zabudowa. Ten sposób wykańczania powierzchni mieszkalnych cieszy się niegasnącą popularnością od początku lat 90. Co go wyróżnia?
Czym jest sucha zabudowa?
Sucha zabudowa to technika wykańczania wnętrz, w której nie stosuje się betonu, cementu ani innych zapraw, a jedynie kleje i specjalne masy szpachlowe. Głównym elementem wykorzystywanym w tej technologii są płyty kartonowo-gipsowe, nazywane też regipsami. Charakteryzują się one lekkością i łatwością montażu. W razie potrzeby bez trudu można je także zdemontować. Jak informuje pracownik z firmy remontowej Bartłomieja Mielimąki, która mieści się w Słupsku, systemy suchej zabudowy instaluje się na klej lub mechanicznie. Regipsy są znakomitą alternatywą dla tynkowania ścian. Mokre zaprawy wymagają bowiem sezonowania, natomiast w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, nie będziesz musiał czekać tygodniami, aż ściana wyschnie. Znacząco skróci to czas remontu.
Czy płyty kartonowo-gipsowe są trwałe?
I karton, i gips kojarzą Ci się zapewne z materiałami, które można łatwo uszkodzić lub zniszczyć. Wbrew pozorom konstrukcje stworzone z płyt kartonowo-gipsowych uchodzą za trwałe i wytrzymałe. Współczesny rynek oferuje szeroki wybór regipsów o zróżnicowanej klasie odporności na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wilgoci. Oczywiście, jeśli uderzysz w ścianę z regipsu młotkiem, to na pewno zrobi się w niej dziura. Tyle że stosunkowo łatwo da się ją załatać przy pomocy masy naprawczej. Co ważne, płyty kartonowo-gipsowe możesz dowolnie wykończyć – farbą, tapetą, okładziną ścienną czy kafelkami. Sucha zabudowa daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki niej stworzysz ściany proste, zakrzywione, a nawet półokrągłe. Ponadto płyt kartonowo-gipsowych używa się także do:
• budowy podwieszanych sufitów,
• zabudowy poddaszy,
• obudowy pionów instalacyjnych,
• montażu suchego jastrychu,
• wykończenia elewacji budynku.
Warto dodać, że sucha zabudowa cechuje się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Jest też całkowicie odporna na działanie ognia. Pamiętaj, by wykonanie konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych zlecić ekipie doświadczonych fachowców. Układanie regipsów wymaga branżowej wiedzy i praktyki. Dobry specjalista zadba o prawidłowy dobór profili i staranne rozmieszczenie spoin. Zatroszczy się też o solidność wykonania konstrukcji.