Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodami

Artykuł: Jesień w sadzie i ogrodzie: poradnik

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jesień w sadzie i ogrodzie: poradnik

Jesień w sadzie i ogrodzie: poradnik
Autor: KarolinaRoksela   |   2 wrz 2021, 11:51   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Opieka nad ogrodami

Intensywne zbiory warzyw i owoców, przygotowania do nadejścia zimy czy regularne porządki: koniec lata zwiastuje nadejście pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika. Zapoznaj się z naszym poradnikiem o jesiennych pracach w ogrodzie. Sprawdź, co musisz zrobić we wrześniu, październiku i listopadzie.

Kalendarz ogrodnika na jesień – lista prac

Po miesiącach ciężkiej pracy możemy podczas wakacji cieszyć się odpoczynkiem na działce pełnej kwiatów, owoców i warzyw. Koniec lata to jednak jednocześnie początek wzmożonych prac dla każdego właściciela posesji czy ogrodnika. Najbliższe miesiące oznaczają prawdopodobnie najbardziej intensywny czas pod względem koniecznych do wykonania zadań ochronnych i porządkowych. Jesień w ogrodzie nie ogranicza się bowiem do zgrabiania kolorowych liści. Tylko odpowiednio zadbany trawnik oraz właściwie przygotowana roślinność i gleba będą w dobrej kondycji w kolejnym sezonie.

Zastanawiasz się, jak zadbać o ogród jesienią? Oto lista prac, które bezwzględnie musisz wykonać jeszcze przed nadejściem zimy:

1. Zbiory i porządki w ogrodzie warzywnym

Na wrzesień i październik przypadają zazwyczaj największe zbiory. Początek jesieni w ogrodzie warzywnym to dobiegający końca okres wegetacji fasolki szparagowej, cukinii, ogórków czy pomidorów. Na przełomie wspomnianych miesięcy możemy zebrać marchew, kalafiory, dynie, selery czy buraki. Później z grządek schodzą również pietruszki, szpinak czy kapusty głowiaste. Pamiętajmy, aby przechowywać wszystkie gatunki w bezpiecznym i czystym pomieszczeniu. Z plonów możemy przygotować również pyszne weki.

Po zakończeniu jesiennych zbiorów należy odpowiednio uporządkować warzywniak. Przede wszystkim powinniśmy pozbyć się wszelkich chwastów i resztek roślinnych – w przeciwnym razie mogą one bowiem stać się siedliskiem dla szkodników i wielu chorób. Musisz więc dokładnie oczyścić grządki, zasilić je kompostem i przekopać go z wierzchnią warstwą gleby. W razie potrzeby warto zastosować nawozy mineralne. Wspomniane zabiegi przyniosą zamierzony efekt na początku wiosny.

2. Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych jesienią

Wiemy już, że na wrzesień przypadają największe zbiory plonów. Z tego powodu również jesień w sadzie jest wyjątkowo pracowita. Na wielu drzewach i krzewach znajdziemy gotowe do spożycia owoce m.in. gruszki, jabłka, winogrona, śliwki, brzoskwinie, jeżyny czy borówki. Szczyt dojrzałości osiągają w tym czasie również orzech włoski oraz laskowy.

Wśród ważnych prac ogrodowych jesienią wymienia się również sadzenie drzew i krzewów owocowych. Do tego celu najlepiej wykorzystać czas od października aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Większość gatunków zdąży jeszcze przed nadejściem zimy zregenerować uszkodzony system korzeniowy. Rośliny należy ponadto zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami, a glebę odpowiednio przygotować pod sad. Warto pamiętać również o przycięciu gałęzi, usunięciu suchych pędów oraz przesadzeniu roślin iglastych. Oczywiście do podstawowych obowiązków należy także regularne zgrabianie liści.

3. Rozmnażanie bylin i sadzenie roślin

Czy wiesz, jakie kwiaty kwitną jesienią? Wrzesień, październik a nawet listopad to czas chryzantem, wrzosów, oczarów wirginijskich czy rozchodników okazałych. Poza tym jest to również idealny moment na sadzenie wielu roślin. Posadzone przed zimą gatunki, będą ozdabiać ogród w najbliższym sezonie. Na jakie okazy warto się zdecydować?

• Róże – poza gatunkami piennymi można je sadzić od końca września aż do pierwszych przymrozków. Wymagają odpowiedniego nasłonecznienia.

• Byliny – przede wszystkim odmiany okrywowe np. barwinek, rozchodnik, tawuła chińska, kocimiętka, żurawka czy bratki. Poza tym możemy podzielić również astry, goździki czy płomyki.

• Rośliny bulwiaste – kwitnące wiosną bulwy zimowita jesiennego oraz pełnika.

• Jesienne kwiaty cebulowe – zimujące w gruncie krokusy, narcyzy, hiacynty, przebiśniegi, lilie, szafirki, tulipany, szachownice, zawilce czy czosnek ozdobny.

Wiesz już, co można sadzić jesienią. Okazuje się, że część gatunków warto w tym czasie również zasiać. Do tej grupy należą na przykład: mak lekarski czy ostróżka letnia. Pamiętajmy, aby we wrześniu zakończyć nawożenie ogrodu i przed pierwszymi przymrozkami przenieść do wnętrza wrażliwe na chłód rośliny doniczkowe.

4. Jesienne porządki w ogrodzie

Czy wiesz, że okres jesienny to najlepszy czas na zakładanie ogrodów skalnych, wrzosowisk, sadów i trawników? Wspomnianym zabiegom sprzyjają panujące od września do listopada warunki klimatyczno-wilgotnościowe. Warto wykorzystać ostatnie miesiące przed zimą do zmiany odczynu, użyźniania oraz zwiększania zasobności gleby.

Co jeszcze robimy jesienią w ogrodzie? Wśród najważniejszych prac pielęgnacyjnych wyróżniamy:

1. Zabezpieczenie roślin przed mrozem
2. Uprzątnięcie rabat
3. Właściwe podlewanie drzew, krzewów i roślin domowych
4. Regularne zgrabianie liści
5. Przygotowanie gleby pod wiosenne nasadzenia
6. Jesienne porządki w oczku wodnym z gnijących resztek i liści
7. Przegląd i zabezpieczenie narzędzi oraz mebli ogrodowych
8. Ewentualne odśnieżanie ścieżek i chodników
9. Ostatnie przycinanie żywopłotu i koszenie trawy
10. Założenie kompostownika

Warto pamiętać, że pomimo ogromu obowiązków, ogrody jesienią wynagradzają włożony w ich pielęgnację wysiłek. Potrafią być bowiem piękne i zachwycające. Warto spędzić ostatnie słoneczne dni w roku w uporządkowanym i pełnym roślinności zieleniaku.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy