Jeździectwo kojarzy nam się ze sportem elitarnym, na który trzeba wydać sporo nakładów finansowych. Tak jednak nie jest. Jeśli chcemy zająć się ta aktywnością amatorsko, nie ma potrzeby inwestowania w drogie ubrania czy inne kosztowne rzeczy.
Nauka jazdy konnej nie wymaga od nas również ponadprzeciętnej kondycji. Wystarczy przeciętna sprawność - nad resztą będzie można wraz z upływem czasu popracować. Ograniczenia dotyczące uprawiania sportu w zaawansowanym wieku często nie wiążą się bowiem z mniejszą sprawnością fizyczną, tylko obawami, które zakorzenione są w naszej głowie.
Naukę jazdy konnej można rozpocząć o każdej porze roku, nie tylko w sezonie letnim. Funkcjonuje wiele ośrodków jeździeckich takich jak http://www.lesnawola.pl/oferta/aktywny-wypoczynek/obozy-jezdzieckie.htmllesnawola.pl, gdzie możemy jeździć konno w krytych lokalach. Wiele osób jeżdżących konno posiada własnego konia, ale absolutnie nie jest warunek konieczny. Można śmiało rozpocząć jazdę konną nie będąc w posiadaniu konia. Naukę jazdy konnej dobrze jest rozpocząć pod okiem doświadczonego instruktora.
Jak wiadomo - ośrodków nauki jazdy konnej jest niemało. Zanim podejmiemy decyzje o ostatecznym wyborze konkretnego miejsca nauki, powinniśmy zasięgnąć porad innych osób, uprawiających ten sport. Być może będą mogli doradzić nam, kto mógłby profesjonalnie nauczyć nas sztuki jeździectwa. Warto poczytać wpisy i porady na forach internetowych. Na pewno założone są wątki polecające konkretne szkoły i pracujących w niej instruktorów.
Rzecz niezwykle ważna przy nauce jazdy konnej to właściwe podejście do konia. Nie możemy traktować go jako pojazdu, rzeczy. Jest to żywe stworzenie, które charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością i emocjonalnością. Konie nie są agresywne, ale łatwo je spłoszyć. Z zasady nie podchodzi się do konia od tyłu i nie krzyczy w jego obecności. Pomiędzy zwierzęciem, a osobą na nim jeżdżącą musi wytworzyć się pewna więź, oparta na cierpliwości, zrozumieniu, empatii.