Nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowisk, żeby korzystać z kąpieli leczniczych. W domowym zaciszu również można to wykonywać. W artykule podpowiadamy jak przygotować odpowiednia kąpiel na poszczególne dolegliwości
Kąpiel w zimnej wodzie – temperatura od 25 do 30 stopni. Pobudza nas i dodaje energii, dodatkowo wzmaga napięcie mięśni i poprawia ukrwienie skóry. Z racji na jej temperaturę powinna trwać maksymalnie 3 minuty. Z kolei chłodna woda o 36 stopni. C odpręża, usuwa zmęczenie i pobudza.
Kąpiel w cieplej lub gorącej wodzie – temp. Powyżej 37stopni pomoże w przypadku napiętych mięśni, łagodzi niektóre bóle i działa rozgrzewająca. Jest wskazana po wysiłku fizycznym.
Kąpiel na nerwicę - nazywana również jako kąpiel tlenowa. Kupuje się w aptece wodę utlenioną w tabletkach, wrzuca do wody o temperaturze około 34stopni. Kąpiel powinna trwać około 30 min z tego względu, że tlen uwalnia się powoli. Oprócz nerwicy wspomaga przewlekłe zapalenie oskrzeli czy rozedmy płucne.
Kąpiel kojąca – łagodzi odmrożenia i oparzenia czy podrażnienia związane z cukrzycą. Aby ją wykonać, należy woreczek bawełniany napełnić otrębami, a następnie gotować przez 30 min w wodzie. Kolejnym krokiem jest wlanie odwaru do wanny z wodą o temperaturze ok. 35 stopni. Kąpiel można wykonywać codziennie do 20dni.
Kąpiel na bóle mięśni i nerwobóle – daje ulgę przy nerwobólach, bólach krzyża i mięśni oraz nieżytach górnych dróg oddechowych. Należy wlać ok. 150g kwasu mrówkowego do wody o temperaturze 35 stopni. Warto pamiętać, że taka kąpiel nie jest wskazana dla osób o skórze wrażliwej.
Kąpiel na nadmierną potliwość – jest wskazana dla osób, które dotknął problem hemoroidów lub owrzodzenie podudzi. Pierw powinno się gotować rozdrobnioną korę dębową (ok. 2kg) przez godzinę, a następnie wlewa odwar do wody o temperaturze 35 stopni.
Kąpiel solankowa – działa leczniczo w przypadku zwyrodnień stawów, nerwobóle. Pierw się stosuje kąpiel w niższej temperaturze 36 stopni by później ją zwiększyć do ok. 40stopni. Należy wlać do wanny sól uzdrowiskową. Najlepiej wykonywać ją przez snem – wtedy wydłuża się proces leczniczy.