Sufity podwieszane to konstrukcje, które tworzone są z płyt kartonowo gipsowych najczęściej ognioodpornych, hydrofobowych i wzmocnionych włóknem szklanym a mocowanych na specjalnych rusztach stalowych. Wyróżniają się one swoją lekkością, niebywałą wytrzymałością oraz szerokimi możliwościami projektowymi. Takie cechy sprawiają, że sufity podwieszane zobaczyć można w obiektach użyteczności publicznej, w domach i mieszkaniach, a także w hotelach i restauracjach. Kiedy w szczególności warto zdecydować się na montaż takiej designerskiej konstrukcji?
Sufity podwieszane, jako sufitowa dekoracja
Sufity podwieszane dzięki lekkości płyt K-G, które występują nawet w wersjach elastycznych, a także dzięki możliwości zastosowania różnych rusztów stalowych, można modelować w dowolny sposób. Dobry wykonawca bez problemu przygotuje konstrukcje jedno lub nawet wielopoziomową. Sufity podwieszane mogą mieć również owalne kształty i mogą być wykończone niemalże każdym materiałem, od drewna począwszy, na tynkach dekoracyjnych kończąc. Ponadto w większości projektach inwestorzy uwzględniają ich przepiękne oświetlenie LED punktowe lub liniowe, nadające niebywałego rozmachu oraz eleganckiego sznytu.
Wszystko to sprawia zaś, że obecnie sufity podwieszane stanowią swoistą sufitową dekorację, świetnie sprawdzając się zarówno w pomieszczeniach recepcji hotelowych, jak i w nowoczesnych salonach małych oraz dużych mieszkań. Pomysłów na aranżację wnętrza z tego typu zabudową suchą jest wiele i warto, by to ona grała w pomieszczeniu pierwsze skrzypce. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, by sufit podwieszany był minimalistyczny i gustowny – nierzucający się w oczy, ale nadal wyjątkowy w swojej formie.
Sufit podwieszany i jego moc optycznego powiększania pomieszczeń
Zabudowa sucha jest szybka w projektowaniu i wykonywaniu, generując też niewielkie koszty za materiały oraz usługi montażowe. Zalet tworzenia sufitów podwieszanych jest zatem bardzo wiele, a do jednej, na którą zwracają uwagę właściciele mniejszych mieszkań oraz domów jest ich moc optycznego powiększania pomieszczeń. Jak to możliwe?
Dzięki tworzeniu różnych poziomów sufitów, a także wykańczaniu ich odmiennymi od ścian i podłóg materiałami, można osiągnąć efekt wizualnie szerszego, dłuższego czy nawet wyższego wnętrza. Wrażenie to potęguje oświetlenie dobrze umiejscowione w sufitach podwieszanych, co nie należy jednak do zadań łatwych. Aby uniknąć odwrotnego efektu przytłoczenia i zbyt masywnego stropu, ważne jest dobre zaprojektowanie suchej zabudowy. W tym celu należy udać się do projektantów wnętrz i sprawdzonych wykonawców. Inwestorzy z miejscowości Żory i okolic mogą skorzystać z usług remontowych firmy RAFMOR, która prócz zakładania sufitów podwieszanych podejmuje się adaptacji poddaszy, układania paneli, docieplania elewacji czy też remontów pod klucz.
Sufity podwieszane, czyli sposób na maskowanie instalacji
Kolejnym zastosowaniem sufitów podwieszanych jest traktowanie ich konstrukcji jako maskownicy dla instalacji prowadzonych pod stropami. Mogą to być rury wentylacyjne, kable teletechniczne, przewody klimatyzacyjne, a także układy elektryczne oświetlenia. Ponadto w konstrukcji sufitu podwieszanego można umieścić materiały termoizolacyjne oraz wygłuszające, co ważne jest m.in. w biurowcach oraz w mieszkaniach w blokach. Instalatorzy od wielu już lat cenią zatem przy remontach technologię suchej zabudowy, dzięki której instalacje mogą być zakładane bez kucia murów.
Warto dodać, że sufity maskujące sieci elektryczne czy wentylację nie muszą być designerskie. Dla przykładu w biurowcach popularne są panele kasetonowe. Inwestorzy, którzy chcą jednak stworzyć piękny i funkcjonalny sufit w domu, powinni wybrać płyty K-G ognioodporne, hydrofobowe, wzmocnione włóknem szklanym oraz te dodatkowo wygłuszone.
Sufity podwieszane do wyrównywania stropów
W starszym budownictwie, zwłaszcza wielorodzinnym dużym problemem są znaczne przemieszczenia geodezyjne budynków. Nie stwarzają one zagrożenia dla mieszkańców, ale utrudniają tworzenie pięknych wnętrz jak z modnych magazynów. Problemem są bowiem pękające tynki sufitów, a także ich nierówności. Ciężko wypoziomować je gładziami oraz innymi materiałami wykończeniowymi. Co zaś z użyciem sufitów podwieszanych?
Sucha zabudowa idealnie sprawdza się do szybkiego i taniego wyrównywania stropów. Solidne ruszty stalowe z mocnymi profilami, wieszakami oraz wkrętami przez lata utrzymają płyty K-G w niewzruszonej pozycji. Problem nieestetycznych pękających tynków i nierówności tynków może zniknąć dzięki temu raz na zawsze.