Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audyt

Artykuł: Kiedy wziąć urlop w 2022 roku?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Kiedy wziąć urlop w 2022 roku?

Kiedy wziąć urlop w 2022 roku?
Autor: KarolinaRoksela   |   29 gru 2021, 13:17   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo, audyt

Majówka, połowa sierpnia, a może okres świąteczny... Wciąż nie wiesz, kiedy zaplanować urlop? Początek stycznia to ostatnia chwila, aby korzystnie zorganizować wypoczynek na cały rok. W najbliższych 12 miesiącach czekają bowiem nas tylko cztery długie weekendy. Sprawdź, jak możesz wydłużyć zasłużoną przerwę od pracy. Podpowiadamy, kiedy warto wziąć wolne!

Urlop wypoczynkowy – komu przysługują dni wolne od pracy?

Przygotowując plan urlopowy, warto zapoznać się w pierwszej kolejności z liczbą dni wolnych przypadających nam w 2022 roku. Jak wynika z przepisów, długość corocznego wypoczynku pracownika zależy od stażu pracy oraz wymiaru etatu. Dokładną informację w tej sprawie możemy uzyskać u pracodawcy lub w dziale kadr przedsiębiorstwa.

Co do zasady, urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni roboczych na rok kalendarzowy przysługuje osobie zatrudnionej na pełnym etacie. Liczba ta wzrasta do 26, gdy staż pracy zatrudnionego wynosi co najmniej 10 lat – uwzględniając przy tym również okres nauki np. technikum czy studia. W przypadku pracowników wykonujących obowiązki służbowe na niepełny wymiar etatu liczba wolnych dni będzie mniejsza i obliczana proporcjonalnie do czasu pracy.

Kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy

Jeżeli w 2022 roku odpowiednio wcześnie złożysz wnioski urlopowe, to możesz korzystnie przedłużyć swój wypoczynek. Warto w tym celu wykorzystać dodatkowy czas wynikający z dni wolnych oraz długich weekendów. Zapoznaj się z naszą listą i zapisz w swoim kalendarzu 13 świątecznych dat, kiedy ustawowo nie musimy chodzić do pracy:

• 1 stycznia – Nowy Rok (sobota)
• 6 stycznia – Święto Trzech Króli (czwartek)
• 17 kwietnia – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt (niedziela)
• 18 kwietnia – Wielkanoc, drugi dzień świąt (poniedziałek)
• 1 maja – Święto Pracy (niedziela)
• 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (wtorek)
• 5 czerwca – Zesłanie Ducha Świętego inaczej Zielone Świątki (niedziela)
• 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
• 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)
• 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
• 11 listopada – Święto Niepodległości (piątek)
• 25 grudnia – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt (niedziela)
• 26 grudnia – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt (poniedziałek)

Warto przy tym przypomnieć, że w 2022 r. Nowy Rok wypadł w sobotę. W związku z tym pracodawca zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy musi wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Takie przepisy nie obejmują jednak świąt, które przypadają w niedziele.

Długie weekendy w 2022 r. – jak mądrze zaplanować urlop?

Pewne rzeczy warto planować z wyprzedzeniem. Z pewnością w najbliższych miesiącach czekają Cię uroczystości rodzinne, których nie możesz przegapić, obchody tradycyjnych świąt w gronie bliskich czy mniejsze i większe wyjazdy sezonowe. Dlatego też początek stycznia to świetny moment, aby ustalić urlop na cały rok. W 2022 r. mamy do dyspozycji tylko 4 długie weekendy. Ponieważ wiele okazji wypada w środku tygodnia, to 4 kolejne zyskamy przy dobrej organizacji. Sprawdź, kiedy warto wziąć wolne.

Styczeń

Jak już wspomnieliśmy, Nowy Rok wypada w sobotę. Przysługujący nam w zamian dzień wolny najlepiej wykorzystać 7 stycznia. Dzięki temu zyskamy pierwszy długi weekend w 2022 r. Święto Trzech Króli (6.01) celebrujemy bowiem w czwartek. Biorąc wolne w piątek, możemy dłużej wypocząć po sylwestrowych szaleństwach.

Kwiecień

Kolejna okazja na dłuższy wypoczynek pojawia się dopiero w kwietniu. Bezpośrednio wiąże się z Wielkanocą, która wypada 17 i 18.04 (niedziela i poniedziałek). To pierwszy wolny weekend w roku, który nie wymaga od nas wykorzystania cennych dni urlopowych.

Maj

Zanim zdążymy się zmęczyć w pracy po świątecznym odpoczynku, to już za chwilę czeka na nas majówka. A ta w 2022 roku wypada dość niekorzystnie – Święto Pracy to bowiem niedziela. Wystarczy jednak wziąć urlop 4 maja i możemy cieszyć się czterodniowym wolnym od 30.04 do 3.05 (Święto Konstytucji 3 Maja).

Zobacz też: 5 pomysłów na wyjątkową majówkę.

Czerwiec

Jeśli wolisz wykorzystać dni wypoczynkowe bliżej wakacji, to tzw. czerwcówka będzie świetną do tego okazją. 16 czerwca, czyli w czwartek świętujemy bowiem Boże Ciało. Aby przedłużyć sobie wolne, wystarczy wziąć urlop 17.06. Zyskamy wtedy długi weekend na niedaleki wyjazd lub grillowanie i odpoczynek.

Sierpień

Kolejnym długim weekendem bez konieczności dobierania wolnego będziemy cieszyć się w sierpniu. A to wszystko za sprawą Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święta Wojska Polskiego, które datuje się na 15.08. W 2022 roku jest to poniedziałek – zyskujemy więc trzy zamiast dwóch dni bez pracy z rzędu.

Listopad

Wszystkich Świętych świętujemy 1 listopada, które w tym roku wypada we wtorek. To daje nam szansę na kolejny czterodniowy weekend. Wystarczy bowiem wziąć urlop 31.10, a odpoczywać będziemy od 29.10 do 1.11. Narodowe Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny. Ponieważ 11.11 przypada w piątek, to długim weekendem będzie cieszył się każdy pracownik na etacie.

Grudzień

Okres świąteczno-noworoczny w 2022 roku nie będzie łaskawy dla pracowników. Wigilia i sylwester wypadają w sobotę, a pierwszy dzień świąt i Nowy Rok 2023 w niedzielę. Aby w tym czasie zaplanować dłuższy wypoczynek, należy poświęcić aż cztery dni urlopu wypoczynkowego.

Kończąc planowanie urlopu na 2022 rok, weź jeszcze pod uwagę ferie zimowe, które potrwają od 17 stycznia do 27 lutego oraz wakacje, które rozpoczną się wraz z zakończeniem roku szkolnego 24 czerwca. Jeżeli nie uda Ci się wykorzystać przypadających na najbliższe 12 miesięcy kalendarzowych okazji, to wypoczynek wypadnie na mniej popularne okresy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy