Zima to pora roku najbardziej znienawidzona przez kierowców. Skrobanie szyb, śliska nawierzchnia, czy nieodpalający silnik, to tylko niektóre z problemów użytkowników aut. Przed przyjściem białej pory roku należy się odpowiednio przygotować, aby móc bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym.
Zima to pora roku najbardziej znienawidzona przez kierowców. Skrobanie szyb, śliska nawierzchnia, czy nieodpalający silnik, to tylko niektóre z problemów użytkowników aut. Przed przyjściem białej pory roku należy się odpowiednio przygotować, aby móc bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym.
Zimą towarzyszy nam bardzo często tzw. gołoledź, czy zalegający śnieg na drogach. W takich warunkach konieczne są odpowiednie do warunków opony. Nie należy bagatelizować ich zmiany na zimowe, ma to ważne konsekwencje w późniejszym użytkowaniu. Opony należy zmienić jeszcze przed przymrozkami, ale w temperaturze poniżej 7°C. Opony powinny być nowe, z niezużytym bieżnikiem. W dramatycznie niekorzystnych warunkach można na koła założyć łańcuchy. Umożliwi to bezpieczniejszą jazdę.
Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne oczyszczenie samochodu z lodu i śniegu. Wyczyszczenie szyb, doprowadzenie ich do całkowitej widoczności jest niezbędne przy niekorzystnych warunkach na drodze w okresie zimowym. Nieodśnieżone auto, tablica rejestracyjna, czy światła to nie tylko problem bezpieczeństwa, ale także możliwość otrzymania mandatu, warto o tym pamiętać.
Jesienią należy także zadbać o przegląd samochodu. Niesprawne klocki hamulcowe, tarcze, czy brak płynu hamulcowego mogą okazać się tragiczne w skutkach szczególnie przy zlodowaceniu nawierzchni. Aby uniknąć długich prób zapalenia silnika z rana należy sprawdzić stan akumulatora, oraz całej instalacji elektrycznej. Paliwo nie może pochodzić z niepewnych źródeł, gdyż może być ono „chrzczone” i w rezultacie zamarzać.
Zimą bardzo ważna jest ostrożność przy prowadzeniu pojazdu, zachowywanie odpowiedniej odległości może nas uchronić przed niepotrzebnymi stłuczkami. Należy zmniejszyć margines zaufania do innych kierowców, gdyż w niekorzystnych warunkach mogą nie kontrolować w 100% swojego pojazdu.
Zrezygnujmy z szarżowania, popisywania się i tzw. piratowania miesiącach zimowych. Rozważne prowadzenie pojazdu jest kluczem do bezpiecznej jazdy. Wymagając tego od innych, należy nie zapominać o własnym sposobie prowadzenia auta.
Zimą warto wozić ze sobą dodatkowe wyposażenie. Łopata, skrobaczka do szyb, czy chociażby piasek mogą ułatwić nam wydostanie się z zaśnieżonego miejsca parkingowego.
Na kursach prawa jazdy nie uczy się jak praktycznie prowadzić samochód w warunkach zimowych, jak wykonywać manewry na śliskiej powierzchni. Kierowcom zaleca się odbycie dodatkowych kursów, poprawia to nie tylko pewność prowadzenia pojazdu, ale także bezpieczeństwo jazdy.
Zimą często nie mamy wpływu na spotykające nas na drodze problemy. Wypadki, czy nawet drobne stłuczki zdarzają się każdego roku. Należy się zatem odpowiednio zabezpieczyć wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Może nam to pomóc zarówno przy wypadku, jak i przy awarii samochodu.
Zima to trudny czas dla właścicieli pojazdów. Dlatego należy wtedy pamiętać nie tylko o sprawności samochodu, ale także (a raczej przede wszystkim) o zdrowym rozsądku.
Szerokiej drogi!