Niedogrzane domy i mieszkania są przyczyną problemów zdrowotnych, a brak komfortu cieplnego niesie dalekosiężne skutki zarówno dla zdrowia, jak i dla ogólnego stanu budynku. W naszych warunkach klimatycznych rodzaj ogrzewania to jedna z najistotniejszych rzeczy, którą musimy poważnie przemyśleć już podczas projektowania domu. Zimy, choć coraz łagodniejsze, wciąż wymagają stosowania w budynkach stałych źródeł ciepła.
Jakie ogrzewanie wybrać?
Obecnie rynek oferuje nam wiele rozwiązań grzewczych, różniących się do siebie zarówno źródłem spalanego paliwa, jak i przeznaczeniem. W zabudowie miejskiej najpopularniejsze jest oczywiście centralne ogrzewanie zapewniane przez duże kotłownie należące m.in. do wspólnot mieszkaniowych lub zasobów miejskich. W mniejszych miejscowościach, na przedmieściach oraz wśród właścicieli budynków wolnostojących częściej zauważa się także alternatywne sposoby ogrzewania.
Z pewnością o tym, czym i w jaki sposób ogrzejemy dom, warto pomyśleć już na etapie jego projektowania. Decydując się na określone źródło ciepła warto wziąć pod uwagę ceny surowców przeznaczonych do spalania, ceny urządzeń oraz wykonania instalacji, a także jej efektywność.
Kocioł kondensacyjny
Kocioł kondensacyjny to wydaje urządzenie, które może ogrzać budynek oraz wodę użytkową. Użytkowanie kotłów jest bardzo komfortowe. Ponadto do wyboru mamy dwa paliwa, którymi mogą być zasilane: gaz oraz olej opałowy. Ich różnorodność pozwala na montaż urządzeń w pomieszczeniach użytkowych. Co istotne – kotły kondensacyjne mogą stanowić samodzielne źródło ciepła lub uzupełnienie instalacji grzewczej wykonanej przez doświadczoną firmę hydrauliczną, jak Glewer Sp. z o.o.
Pompa ciepła
Instalacja pompy ciepła to duża inwestycja. Zarówno koszty montażu, jak i samego urządzenia, mogą wydawać się wysokie, jednak w ogólnym rozrachunku pompa ciepła to jedno z najtańszych źródeł ogrzewania. Jej użytkowanie nie generuje tak wysokich kosztów, jak zakup paliw do kotłów kondensacyjnych i instalacji CO.
W przypadku pompy ciepła większa część energii pozyskiwana jest z gruntu. Ponadto jest ona wielofunkcyjna – w połączeniu z instalacją wewnątrz domu latem może chłodzić, a zimą grzać, dzięki czemu w budynku będzie panował przyjazny mikroklimat. Pompa ciepła jest także urządzeniem polecanym do ogrzewania podłogowego. Niezależnie jednak od tego, jakie źródło ogrzewania wybierzemy, każdy system grzewczy budynku ma za zadanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła do jego ogrzewania, dlatego wybór ten należy dokładnie rozważyć uwzględniając wszystkie kluczowe czynniki.