Wybór sposobu ogrzewania domu jest ważną decyzją dla każdego. Zależy on od wielu czynników : powierzchni, możliwości technicznych, kosztów instalacji oraz wybranego materiału opałowego. Każdy wybrany przez nas sposób ogrzewania ma swoje wady i zalety.
Kotły na biopaliwo robią się coraz bardziej popularne. Ma to związek z panującą modą na „ekologiczne rozwiązania” oraz z niską ceną niektórych biopaliw, w porównaniu do np.: tradycyjnego węgla opałowego.
Wyróżniamy 3 rodzaje biopaliwa :
- stałe : słoma, drewno, pestki owoców, ziarna zbóż, brykiety, pelety
- ciekłe : tzw. biobenzyny np.: olej rzepakowy
- gazowe : biogaz, gaz drzewny
Do każdego rodzaju biopaliwa wykorzystywany jest inny rodzaj kotła, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również sposobem instalacji, funkcjonowania czy wielkością.
ZALETY
Jedną z największych zalet kotłów na biopaliwo jest zdecydowanie ich ekologiczność. Biomasa używana jako materiał opałowy jest paliwem odnawialnym, pozyskiwanym z drzew, roślin, traw. Spalanie biomasy nie powoduje powiększenia się dziury ozonowej, ponieważ do atmosfery uwalnia się tyle dwutlenku węgla ile rośliny pobrały w procesie fotosyntezy.
Biomasa jest materiałem, którego nie trzeba importować lub też transportować. Jest wytwarzana na miejscu, zawsze dostępna więc nie ma konieczności jej magazynowania. Pozwala również na wykorzystanie odpadów powstałych w procesach wytwórczych z wykorzystaniem drewna oraz rolnictwa.
Ponadto daje duże szanse na rozwój rolnictwa. Wytwarzanie biomasy może pomóc w stworzeniu nowego sektora - uprawy roślin do celów energetycznych np.: kukurydzy czy rzepaku.
WADY
Dużą wadą kotłów na biopaliwo jest to, iż potrzebują one dużo miejsca. Cała instalacja oraz przetrzymywanie materiału opałowego wymaga wygospodarowania sporej powierzchni.
Kolejną rzeczą jest częstość uzupełniania. Biomasa zużywa się znaczniej szybciej niż tradycyjny węgiel więc trzeba ją częściej dokładać.
I na koniec koszt instalacji, który jest on zdecydowanie większy niż w przypadku kotłów węglowych.
Warto zaznaczyć, że odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne w Polce, a koszty ich pozyskania spadają. Węgiel natomiast jest najbardziej eksploatowanym nieodnawialnym źródłem energii a jego cena wciąż rośnie.