Kodeks postępowania karnego to zbiorem przepisów prawnych normującym działania organów w trakcie postępowania karnego. Postępowanie karne odbywa się w odniesieniu do przestępstw podlegających karze zawartej w Kodeksie karnym, który za popełnione czyny karze w formie kar, środków karnych, środków zabezpieczających.
Kodeks postępowania administracyjnego składa się z 15 działów, które są podzielone tematyczne;
o przepisach wstępnych; o sądach; o stronach, obrońcach; o czynnościach procesowych; o dowodach, środkach przymusu, postępowaniu przygotowawczym, odwoławczym i szczegółowym, nadzwyczajnych środkach zaskarżenia, postępowaniu po uprawomocnieniu się orzeczenia, postępowaniu w sprawach karnych międzynarodowych, o kosztach procesu i o sprawach karnych podlegających sądom wojskowym.
Obrońcy stron są doskonale zaznajomieni z kodeksem postępowania karnego, w trakcie trwania procesu zadbają o konieczność jego przestrzegania. Jednak w sytuacji w której będzie potrzeba korzystać z jego zapisów, lepiej się z nim zapoznać, ponieważ reguluje wszystkie sprawy związane z procesem karnym, inaczej niż ustawy z samym Koreksie karnym.