Kupiłeś już wymarzony obraz czy mebel? Niestety nie jest on w najlepszym stanie? Nic straconego na rynku jest wiele firm i pracowni profesjonalnie zajmujących się konserwacją dzieł sztuki i antyków, którym można bez obaw powierzyć swój skarb.
Konserwacja zabytków to nauka zajmująca się badaniem, inwentaryzacją i utrzymaniem obiektu zabytkowego w dobrym stanie technicznym przez jak najdłuższy czas. Konserwatorzy zabytków kierują się w swoich działaniach dwiema podstawowymi zasadami. Po pierwsze starają się zminimalizować swoją ingerencję w zabytkową tkankę, stosując jak najskromniejsze środki, które wpływają na dzieło sztuki. Po drugie każda wprowadzona przez konserwatora ingerencja powinna być odwracalna, jeśli zajdzie potrzeba do powrotu do stanu przed konserwacją.
Konserwację przeprowadza się po serii dokładnych badań, w skład których wchodzi m.in. dokładna inwentaryzacja, badania archiwalne, techniczno-naukowe, ustalenie stanu dzieła, jego wieku i wartości zabytkowej poszczególnych elementów. Konserwacja zabytków w większości przypadków ogranicza się do zabiegów chemicznych, m.in. przywracających równowagę kwasową obiektu, usuwających mikroorganizmy, przywracających pierwotny wygląd zabytku i wzmacniających jego strukturę oraz do działań fizycznych, m.in. usuwających szkodliwe mikroorganizmy (np. promieniami rentgena),wzmacniających strukturę obiektu (np. nasycanie roztworami żywic), osuszających lub nawilżających obiekt.
Z samej definicji konserwacji wynika jej zachowawczość, czyli powstrzymywanie się od uzupełnianie brakujących fragmentów dzieła. Jeśli zachodzi potrzeba uzupełnienia tkanki zabytkowej konserwacja zostaje poszerzona o rekonstrukcję, a całość działań nabiera charakteru restauracji. Restauracja zabytków dopuszcza działania rekonstrukcyjne o ile nowe fragmenty można łatwo odróżnić od zabytkowej tkanki.
Przy konserwacji obrazów wykonuje się m.in. regenerację warstwy malarskiej, impregnację płótna, dublowanie na nowe płótno, oczyszczanie powierzchni malowidła, regenerację i usuwanie starych werniksów, usuwanie przemalowań, uzupełnianie ubytków oraz punktowania i rekonstrukcje brakujących fragmentów oryginalnej warstwy malarskiej.
Renowacja mebli zabytkowych zwykle obejmuje natomiast intarsję i inkrustację, snycerstwo, politurowanie oraz prace tapicerskie, w zależności od tego z jakim antykiem mamy do czynienia.
Jeśli zakupiony przez nas obraz nie przedstawia wartości zabytkowej, jednak wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, możemy wykonać je domowymi sposobami. W pierwszej kolejności obraz należy odtłuścić i oczyścić. Odtłuszczanie obrazu, można przeprowadzić za pomocą pocierania surowym ziemniakiem, a później wytarcie szmatką wykonaną z flaneli i delikatnie nawilżoną wodą.
Podobnie wygląda sprawa ze starymi meblami, które obiektywnie rzecz biorąc nie są zabytkami. Możemy sami je odnowić stosując metodę chemiczną, mechaniczna lub obie naraz. Metoda chemiczna polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości takich jak stara farba czy lakier, z naszych mebli za pomocą środków chemicznych. Do metody tej najlepiej nadają się środki chemiczne w postaci żelu, który nakładamy na nasz mebel. Należy następnie odczekać określoną ilość czasu, po to by żel rozpuścił i tym samym pomógł nam w usunięciu starej farby, lakieru czy innych nieczystości, z naszego mebla Metoda mechaniczna polega natomiast na precyzyjnym usunięciu starej farby i lakieru przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki. Jednak przed przystąpieniem do wszelkich prac związanych z samodzielną konserwacją dzieł sztuki warto zastanowić się czy nie powierzyć jej fachowcom, zwłaszcza jeśli zakupione przez nas obrazy lub antyki posiadają wartość zabytkową i są cenne.