Podczas trwania działalności gospodarczej, zdarzyć się może sytuacja, w wyniku której administracja skarbowa może nałożyć na podatnika obowiązek sporządzenia korekty np. kosztów i przychodów.
Fakturę korygującą wystawia się najczęściej w przypadku, gdy po wystawieniu oryginalnego dokumentu, udzielono obniżki ceny w formie rabatu, dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, bądź jeśli stwierdzono pomyłkę w cenie lub stawce towaru.
Ponadto, nabywcy przysługuje prawo wystawienia tzw. noty korygującej. Sytuacja może mieć miejsce w momencie, gdy przedsiębiorca stwierdzi, że w dostarczonym dokumencie istnieją błędy w informacji.
Faktury korygujące bardzo często są skutkiem błędu rachunkowego lub innej pomyłki widniejącej w dokumentach księgowych.
Fakt wystąpienia zdarzenia gospodarczego ujętego w formie faktury korygującej ma również bezpośredni wpływ na rozliczenie podatku dochodowego zarówno w kwestii przychodów, jak i kosztów.
Korekta przychodów i kosztów dokonana powinna zostać w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał dokument nakazujący sprawdzenie i poprawę treści deklaracji podatkowych.
Jeżeli nastąpiła sytuacja, w wyniku której przedsiębiorca nie osiągnął przychodów lub nie poniósł kosztów, a wystąpił w tym czasie obowiązek rozliczenia faktury korygującej, to wówczas podatnik zobowiązany jest do zwiększenia kosztów uzyskania o kwotę, o którą przychody nie zostały zmniejszone.
Istnieją także szczególne przypadki związane z dokumentami, które powstały w celu korekty treści ich pierwotnych formularzy. Taka sytuacja może mieć miejsce w momencie, gdy dochodzi do likwidacji działalności gospodarczej lub zmiany jej formy opodatkowania z zasad ogólnych na zryczałtowaną. Wówczas, w takim przypadku zarówno wystawca faktury, jak i podmiot, który ją otrzymuje zobowiązany jest do dokonania rozliczenia dokumentu w ostatnim okresie rozliczeniowym przed wystąpieniem powstałych okoliczności.
Wyznaczenie prawidłowej daty zaksięgowania faktury korygującej sprzedaż zarówno w podatku VAT, jak i w księgach podatkowych jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na prawidłowość późniejszego ustalania należności podatkowych. Wykazanie dokumentu korygującego w okresie, w którym akurat dotyczył błąd rachunkowy powoduje m.in. zaniżenie zobowiązania podatkowego za okres, w którym wystawiona została faktura pierwotna. Istotny jest także fakt, że jeżeli Urząd Skarbowy wykryje nieprawidłowości, to może obciążyć podatnika odsetkami.
Aby uniknąć tego typu sytuacji lub sprawnie zauważyć i poprawić błędy, warto zatrudnić do przedsiębiorstwa doświadczonego księgowego, który zajmie się rzetelnym i kompleksowym prowadzeniem ewidencji i ksiąg.
Jak sporządzić Korekta kosztów i przychodów - dowiedz się na naszej stronie