Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródWyposażenie, wnętrzeSauny, łaźnie

Artykuł: Krótka historia sauny. Jakie wyróżniamy rodzaje?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Krótka historia sauny. Jakie wyróżniamy rodzaje?

 Krótka historia sauny. Jakie wyróżniamy rodzaje?
Autor: wiolettanowak   |   24 kwi 2015, 14:26   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Sauny, łaźnie

Pierwsze skojarzenie na słowo sauna to na pewno Finlandia i słusznie, bo w dzisiejszych czasach to właśnie Skandynawia jest matką wszystkich saun. Jednak czy wiesz, że sauna była znana wiele, wiele lat wcześniej? Niektóre źródła podają informację, że pierwsze sauny pojawiły się już w VII w. p.n.e. w Azji.

Dzisiaj sauna jest kojarzona ze Skandynawią przez panujący na tamtych terenach klimat. Niskie temperatury i spore opady śniegu. Pierwotne sauny kopano w ziemi, w których znajdowały się kominki z kamieniami. Kamienie polewano wodą przez to temperatura i wilgotność powietrza wzrastały, a człowiek mógł się ugrzać.
Sauna to dzisiaj symbol narodowy Skandynawii. Żyje tam obecnie około 5 milionów ludzi. Liczba saun przekroczyła już liczbę 2 milionów. To wiele wyjaśnia.
Z czasem sauna przywędrowała do Polski. Było to jeszcze w czasach Średniowiecza. Od tamtej pory w wielu obiektach wellness i SPA, a także w dobrych klubach fitness można znaleźć wiele rodzajów saun. Warto poznać elementy, dzięki którym można je rozróżnić.

Sauna fińska (sucha) to najpopularniejszy rodzaj sauny na Skandynawii. Można ją znaleźć w wielu prywatnych domach. Jest to także rodzaj najbardziej sterylnej i czystej sauny. Wszystko za sprawą warunków jakie tam panują. Temperatura w saunie suchej wedle upodobań może osiągnąć nawet 90-100 st C. Przy tym wilgotność jest bardzo niska, bo wynosi niecałe 10-15%. Takie specyficzne warunki sprawiają, że nie każdy będzie czuł się dobrze w takiej saunie. Różnorodność saun sprawia jednak, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Sauna parowa jest idealnym miejscem relaksu dla osób, które nie lubią wysokich temperatur i niskiej wilgotności. Tutaj pasuje optymalna temperatura 45-55 st C., a wilgotność sięga 100%. Takie warunki sprawiają, że właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z sauny parowej. Ponadto można wyróżnić kilka rodzajów sauny parowej. Może to być lakonium, czyli miejsce gdzie główną rolę odgrywają olejki aromatyczne wydobywające się wraz z pracą z generatora pary. Spotyka się także saunę parową solankową, w której panuje mikroklimat podobny do tego znad morza. Ostatnim rodzajem sauny parowej jest caldarium. W tej saunie parowej występuje połączenie aromaterapii z koloroterapią.

Innym rodzajem sauny jest sauna infrared. Sana na podczerwień, gdzie elementem grzewczym są promienniki infrared jest idealna dla osób, które mają przeciwwskazania do korzystania z saun tradycyjnych, w których panuje wysoka temperatura lub wysoka wilgotność. Działanie promieni podczerwieni ma szereg działań leczniczych, a dzięki możliwości koloroterapii i zastosowaniu odpowiednich kolorów można uzyskać różne reakcje lecznicze.



SAUNATECH
http://...http://saunatech.pl/sauna-laznia/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy