Trudno byłoby nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że powierzenie komuś prowadzenia finansów musi być wynikiem gruntownie przemyślanej decyzji. Od kandydata na to stanowisko pracodawca niezależnie od tego, czy chodzi o osobę prywatną lub o firmę ma prawo oczekiwać zarówno wszelkich kompetencji, jak i uczciwego podejścia do wykonywanego zawodu.
Wykształcenie, czyli jak zostać księgową?
Obecnie, kiedy rynek pracy bardzo się zmienił, nie wystarczy tylko ukończenie kursu bądź przyuczenie do http://www.gowork.pl/praca/ksiegowa;stpraca księgowa. Każdy, kto chciałby liczyć na wysokie stanowisko w tym zawodzie, powinien zdobyć dyplom wyższej uczelni, biorąc pod uwagę, takie kierunki jak ekonomia, rachunkowość albo finanse.
Warto także zastanowić się nad ukończeniem studiów podyplomowych, ponieważ konkurencja jest bardzo duża. Wraz z uzyskaniem wszechstronnego wykształcenia można zapewnić sobie dobry start w życie zawodowe i ubiegać się o lepiej płatną posadę.
Twarde i miękkie umiejętności księgowych
Księgowy, którego doceni pracodawca, musi posiadać twarde i miękkie umiejętności. Twarde kompetencje zwykle bez problemu są przyswajane już w czasie studiów. Są to między innymi:
– szeroko pojęta specjalistyczna wiedza,
– biegła znajomość przynajmniej jednego języka obcego,
– umiejętność korzystania z programów komputerowych.
Miękkie umiejętności są związane z cechami osobowości, samorozwojem, determinacją oraz podejściem do pracy w zespole. Zalicza się do nich:
– pomysłowość,
– nawiązywanie kontaktów interpersonalnych,
– zdolność porozumiewania się z innymi współpracownikami,
– samodyscyplinę,
– koncentrację pod presją czasu,
– odporność na stres.
Zarobki i możliwość awansu
Wysokość pensji zależy od wielu czynników i waha się od dwóch do sześciu tysięcy złotych. Z czasem można ubiegać się o stanowisko głównej księgowej.
Praca księgowa jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Wymaga skupienia i pełnego zaangażowania, dając w zamian poczucie satysfakcji i przekonanie, że lata poświęcone na zdobycie wykształcenia nie były czasem straconym.