Zgodnie z przepisami prawa handlowego w Polsce przedsiębiorcy, którzy decydują się na nierozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mają kilka metod na prowadzenie księgowości. Każda z wybranych możliwości posiada charakterystyczne cechy oraz zakres wymagań, jakie musi spełniać przedsiębiorca, który zobowiąże się do rozliczenia firmy w dany sposób.
Przy wyborze właściwej formy należy rozważyć kilka aspektów, aby księgowość w końcowym etapie nie okazała się zbyt trudna. Niestety istnieje wiele przypadków, gdzie sposób prowadzenia księgowości zostaje nam narzucony z góry.
Pełna księgowość w spółce z o.o
Prowadząc przedsiębiorstwo w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mamy możliwości skorzystania z uproszczonych form księgowości. Jesteśmy zobowiązani do wypełniania ksiąg rachunkowych. Z wielu sondaży internetowych wynika, że prowadzenie pełnej księgowości sprawia szereg problemów przedsiębiorcom.
Z definicji księgowości zdobywamy informacje, że jest to najbardziej zaawansowana i sformalizowana ewidencja księgowa. Zasady jej prowadzenia są regulowane przez przepisy ustawy o rachunkowości.
Wdrażanie systemu rachunkowości wiąże się z koniecznością:
sporządzenia sprawozdań finansowych,
wyceny aktywów i pasywów,
przyjęcia zasad rachunkowości,
przechowywania dowodów księgowych, dokumentacji,
ustalania wyniku finansowego,
wykonania zapisu zdarzeń w sposób chronologiczny i systematyczny.
Zakres obowiązków przedsiębiorcy jest bardzo obszerny, a wykonanie wszystkich obliczeń rachunkowych jest wielowymiarowe i wymaga odpowiedniej wiedzy rachunkowej, a także znajomości prawa podatkowego, które nieustannie jest aktualizowane.
Ryzyko związane z samodzielnym prowadzeniem księgowości
Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych jest dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Nie wymaga żadnych certyfikatów. Wiąże się jednak z ryzykiem popełnienia wielu błędów, czego konsekwencją staje się poniesienie za nie odpowiedzialności. Ryzyko z jakim się spotykamy może spowodować ogromne straty dla naszego przedsiębiorstwa.
Jak sobie z tym poradzić?
Większość przedsiębiorców, kiedy ma do czynienia z pełną księgowością decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym lub kiedy dysponuje większymi środkami pieniężnymi decyduje się na zatrudnienie księgowego w przedsiębiorstwie. Powierzając księgowość wyspecjalizowanym jednostkom gospodarczym biznesmeni mają możliwość w pełni skoncentrować się na kierowaniu firmą i jej modernizacją oraz skupieniu się na kluczowych obszarach rozwoju działalności przedsiębiorstwa. Korzystanie z outsourcingu księgowego istotnie wpływa na obniżenie kosztów, podniesienie profesjonalizmu, pozwala zaoszczędzić czas, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko popełnionych błędów.
Prowadzenie księgi rachunkowej jest czynnością skomplikowaną i wymaga ogromnej wiedzy, każdy podmiot gospodarczy jest zobowiązany podczas prowadzenia firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do prowadzenia pełnej księgowości.
http://biurorachunkowe.krakow.pl/Księgowość w spółce z o.o. to temat z którym spotkał się nie jeden przedsiębiorca. Szczegółowych informacji uzyskasz na naszej stronie. Zapraszamy do poszerzenia swojej wiedzy.