Wybór odpowiedniego narzędzia pracy i rozrywki na okres studiów nie jest łatwy. Często ograniczone możliwości finansowe oraz wiele funkcji, które powinien spełniać sprzęt komputerowy, czynią tę decyzję jeszcze trudniejszą. Przeanalizowanie wszystkich możliwości i zakup w atrakcyjnej cenie sprzętu elektronicznego, który posłuży kilka lat, wcale nie jest taki trudny!
Kolejny rok akademicki zaczął się już na dobre. Do miast zjechały się rzesze studentów, które przez kilka najbliższych miesiący będą dzielić swój czas pomiędzy naukę, zabawę i bardzo często dodatkową pracę. Każdemu z nich potrzebny jest na codzień niezawodny sprzęt komputerowy, służący do realizacji projektów, pisania prac zaliczenowych, nauki, kontaktu ze znajomymi oraz rozrywki.
Każdy student stoi przed trudnym wyborem: komputer stacjonarny, laptop, a może hybryda? Jakie parametry powinien posiadać sprzęt idealny? Każda osoba rozglądająca się za nowym urządzeniem powinna odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
1. Jakim budżetem dysponuję?
2. Czy będzie mi potrzebny sprzęt przenośny? (np. na uczelnię, w trakcie powrotów do domu)
3. Czy będę pracować z wymagającymi programami komputerowymi?
4. Czy będzie mi potrzebne specjalistyczne oprogramowanie, które działa w konkretnym systemie operacyjnym?
5. Czy będę korzystać z połącznia wifi na wydziele?
6. Czy potrzebuję długo działającej baterii? Czy w salach wykładowych/w bibliotece jest swobodny odstęp do gniazdek?
Problemy finansowe studentów owiane są już legendą i stały się tematem wielu kawałów. Jak w takiej sytuacji zaoszczędzić minimum kilkaset złotych na komputer bądź laptopa? Praca w wakacje, w trakcie roku akademickiego i prezenty od rodziny stają się prawdziwym wybawieniem. I mimo tego, że nie zawsze stać żaka na najbardziej nowowczesny model na rynku, zawsze może poszukać on dodatkowych oszczędności i pozwolić sobie na lepszy sprzęt. Przede wszystkim warto szukać okazji w internecie, skorzystać z kuponów rabatowych (np. na http://www.tanio.co/komputery-elektronikaTanio.co) czy poczekać na wyprzedaż asortymentu. Na jaki model najlepiej się zdecydować?
Komputery stacjonarne coraz częściej zastępowane są przez przenośne urządzenia mobilne. Mają jednak kilka niepodwarzalnych zalet. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, w którym całkiem dobre parametry sprzętowe można mieć już za niewielką cenę – sprzet przenośny tej samej jakości będzie zazwyczaj nieco droższy. Komputery PC docenią zwłaszcza studenci dysponujący niewielkim budżetem, a także potrzebujący do studiów i pracy wymagających programów (np. informatycznych czy graficznych). To również jedno z najczęściej wybieranych z rozwiązań przez fanów gier komputerowych. Komputer stacjonarny to większa dowolność w dobieraniu istotnych dla nas parametrów sprzętowych – pamięci RAM, karty graficznej czy procesora.
Laptop jest zdecydowanie najczęściej wybieranym narzędziem pracy i rozrywki studenta. To bardzo dobry stosunek jakości do ceny – najtańsze laptopy można kupić już za kilkaset złotych. Duży wybór tanich laptopów można znaleźć w sklepie Ole Ole! (szczegóły http://www.tanio.co/oleoletutaj). Komputer przenośny idealnie nadaje się do noszenia na uczelnię, do kawiarenki, pisania prac zaliczeniowych czy oglądnia filmów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na długość trzymania baterii i wbudowaną kartę sieciową, jeżeli funkcje te będą nam często potrzebne.
Ostatnim hitem na rynku sa laptopy hybrydowe, w których możliwe jest odłącznie ekranu od stacji dokującej z klawiaturą i używania go jak standardowego tabletu. To bardzo wygodne rozwiązanie przyda się w trakcie wyjazdów czy przeglądania internetu. Ceny laptopów hybrydowych są nieco wyższe niż komputerów stacjonarnych czy laptopów – trzeba na nie przeznaczyć ponad tysiąc złotych. Jeżeli jednak ich funkcje mogą się ukazać bardzo pożyteczne, warto rozważyć taki zakup.
Wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego nie jest łatwy, jadnak wcześniejsze dokładne przemyślenie własnych potrzeb i możliwości finansowych, z pewnością ułatwi dokonanie dobrego wyboru.
(Zdjęcie: © Viktor Mildenberger / http://www.pixelio.dePIXELIO)