Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną alternatywą dla okularów i soczewek. O ile szkła są metodą korygowania wzroku, tak zabieg przywraca pełną ostrość widzenia.
Co warto wiedzieć o zabiegu?
1. Laserowa korekcja wzroku przeznaczona jest dla osób od 20-60 roku życia. Warunkiem koniecznym jest stabilna wada wzroku. Skorzystać z niej mogą osoby z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem i starczowzrocznością.
2. Osoby, które nie zostaną zakwalifikowani do zabiegu to: cukrzycy, kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią, pacjenci z zaćmą, jaskrą, odwarstwieniem siatkówki, stanem zapalnym oczu, zezem, urazem gałki ocznej oraz zmianami rogówki. Ponadto osoby mające problemy z tarczycą, sercem czy nowotworami. Przed zabiegiem, lekarz przeprowadza szczegółowe badanie, które trwa około 2 h.
3. Około 7 dni przed zabiegiem nie należy nosić miękkich soczewek, w przypadku twardych soczewek są to 3 tygodnie.
4. Mogą wystąpić komplikacje w postaci przekorygowania lub niedokorygowania wady, uczucie suchości, przymglenie rogówki lub zapalenie oczu. Są one jednak bardzo rzadkie.
5. W zależności od użytego lasera podczas zabiegu, okres rekonwalescencji może potrwać od 1 dnia do 5 dni. Widzenie ulega poprawieniu stopniowo. Pełną zdolność widzenia uzyskuje się po około 2 miesiącach od zabiegu. Zaleca się tygodniowy odpoczynek, aby oko mogło dobrze się wygoić.
6. Istnieje możliwość nawrotu wady, ale występuje to bardzo rzadko. W takim przypadku należy wykonać zabieg ponownie.
7. Średnia cena zabiegu waha się między 2000 a 3600 zł.
8. Sam zabieg trwa około 15 min. i jest raczej bezbolesny, w zależności od tego, jaki mamy próg bólu. Oczywiście podawane są środki znieczulające. Wykonuje go specjalnie zaprogramowany komputer pod nadzorem lekarza prowadzącego.
9. Nie należy przerywać ani rozpoczynać zażywania tabletek antykoncepcyjnych na 3 miesiące przed i po zabiegu.
10. Na 24 godziny przed zabiegiem nie należy nakładać makijażu.
11. Na 48h przed zabiegiem nie należy spożywać napoi alkoholowych
12. Po zabiegu warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe. Około 3 dni po oko może, choć nie musi, boleć w znaczącym stopniu.
13. Nie należy zaciskać ani trzeć oczu.
14. Szczególną uwagę poświęcić higienie osobistej. Uważać, aby do oka nie dostały się obce substancje np.: szampon do włosów czy mydło.
15. Unikać kontaktu z osobami chorymi.
16. Przez co najmniej 3 miesiące nie należy kąpać się w jeziorach, basenach, morzu oraz nie opalać się na słońcu czy w solarium.
17. W słoneczne dni koniecznie nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV.