Najczęstsze problemy ze zdrowiem psychicznym to depresja i lęki. Okazuje się, ze w jednej na 4 rodziny jest członek, który zmaga się z tym problemem. Wydaje się, że niewielu z nas jest w stanie samemu rozpoznać u siebie depresję. Wszyscy wiemy, jak to jest czuć się smutno, kiedy coś złego się dzieje, ale w przypadku depresji uczucia te trwają znacznie dłużej. Okazuje się, ze już w momencie poczucia dłużej utrzymującego się niepokoju i smutku, należy zwrócić się do specjalisty i umówić na wizytę. Lekarze mogą wykryć depresję już na etapie wspólnego wypełniania kwestionariusza, podczas którego padają pytania o odczuwanie stanów zmęczenia, trudności z koncentracją, negatywne myśli.
Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić co powoduje depresję. Każdy z nas ma inną odporność i inną wrażliwość. Dla jednych dana sytuacja stanie się wyzwaniem i motywacją do działania, kiedy dla innych może stanowić pierwszy krok do załamania się.
Samą depresję podzielić można na łagodną, umiarkowaną i ciężką. W zależności od stadium stosuje się inne metody leczenia i tak np. w przypadku łagodnej depresji wystarczające mogą być sesje z psychologiem lub psychoterapeutą, podczas gdy w przypadku depresji ciężkiej wymagane jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych. To na co specjaliści zwracają uwagę i starają się dać do zrozumienia swoim pacjentom, to czas trwania leczenia. Niestety aby uzyskać sukces w leczeniu depresji, a tym samym zapobiec jej nawrotom należy nastawić się na długie miesiące pracy. W wielu ośrodkach leczenia depresji zaleca się pacjentowi samodzielną pracę nad łagodzeniem depresji, którą może wykonywać między sesjami. Pomocne staje się tutaj wiele rozwiązań, które mają odwracać uwagę pacjenta od negatywnych myśli i ciągłej koncentracji się na problemie. Jedni lekarze zalecają skupienie uwagi na pasjach, rzeczach z pogranicza hobby, które pacjent może podejmować w celu poprawy samopoczucia, inni z kolei zalecają pójście na siłownię lub inną aktywność fizyczną. W stanach depresji wykonanie nawet prozaicznych czynności, które zmuszą nas do wyjścia poza ramy łóżka odnotować można za sukces i krok do poprawy stanu zdrowia.
W Wielkiej Brytanii sukcesem w walce z depresją zakończyła się metoda, która nakazywała pacjentom prowadzenie dzienników i zapisywania na bieżąco swoich uczuć. Za każdym razem kiedy pacjenci czuli spadek samopoczucia i czuli się gorzej pisali o sobie w kategoriach życiowej porażki. Następnie lekarze prosili by podali im dowody tego myślenia. Wspólne analizowanie sytuacji i przeczenie temu poglądowi pomagało w rozwiązywaniu problemów i łagodzeniu stanów depresyjnych.
To co jest istotne w leczeniu depresji to wczesne podjęcie kroków jej zwalczania. Nie jest żadnym wstydem zgłoszenie się do specjalisty. Lepiej pójść w momencie pojawienia się problemu i usłyszeć, że zmiana kilku nawyków jest w stanie pomóc nam wrócić na prostą niż zgłosić się wtedy, gdy na skuteczne i szybkie leczenie może być za późno.