Leczenie kanałowe to często jedyny ratunek dla zęba i jedyna alternatywa dla jego usunięcia. Dobrze wykonane leczenie kanałowe pozwala cieszyć się pięknym pełnym uśmiechem przez długie lata. Co jednak robić, kiedy nastąpiło zakażenie miazgi czy jej zgorzel u naszego malucha, który nie pozbył się jeszcze mleczaków.
Oczywiście ząb to ząb i należy go ratować bez względu na to, czy jest stały czy mleczny, ale leczenie kanałowe zębów mlecznych wykonuje się niezmiernie rzadko. Rodzaj leczenia zależy od wieku dziecka i stopnia rozwoju zęba. Pomocne w diagnozowaniu i leczeniu mogą okazać się zdjęcia rentgenowskie, które powinny być wykonane przy użyciu nowoczesnej aparatury rentgenowskiej tak, aby mały pacjent otrzymał jak najmniejszą dawkę promieniowania, przystosowaną do badania dzieci. Pozostawienie zębów mlecznych nieleczonych endodontycznie daje bardzo dużą możliwość powikłań ogólnoustrojowych. Leczenie kanałowe zębów mlecznych można wykonać przy zastosowaniu jednej z dwóch metod. Można to wykonać za pomocą amputacji moralnej lub amputacji przyżyciowej. Często także wypełnia się okresowo kanał materiałami na bazie wodorotlenku wapnia aż do resorpcji korzenia i utraty zęba.
W zębach mlecznych często dochodzi do obniżenia miazgi wskutek próchnicy. Dzieje się tak z powodu większego rozmiaru komory miazgi w stosunku do samego zęba. Takie obniżenie miazgi może doprowadzić do jej stanu zapalnego lub nawet martwicy. Niekoniecznie musi się to wiązać z bólem, ponieważ takie zapalenie może pozostać przewlekłe. Stan może jednak się zaostrzyć w każdej chwili. Z tego względu zęby mleczne z obniżona miazgą powinny być bezwzględnie leczone.
Kanałów w zębach mlecznych raczej się nie czyści, bo są one zbyt wąskie, a zęby mleczne samoistnie ulegają resorpcji (rozpuszcza się im korzeń) i wypadają. Do tego momentu należy jednak je leczyć i ratować. Ząb mleczny czyści się w środku i zakłada się do niego specjalny podkład oraz ostateczne wypełnienie. Podkład ten działa wybitnie bakteriobójczo i utrzymuje ząb do czasu wypadnięcia.
A co robić, jeśli zęby mleczne powodują obrzęki i ropnie? Kiedy ząb uda się wyleczyć a ropień z zewnątrz uda się naciąć/nakłuć wówczas można go uratować. Jeśli jednak dziecko źle znosi wizytę u stomatologa, wierci się na fotelu i nie pozwala sobie wyleczyć zębów, albo jeśli ząb powoduje nawracające ropnie i obrzęki wówczas lepszym rozwiązaniem jest usunięcie zęba.
Poza tym do leczenia kanałowego kwalifikują się u dzieci tylko zęby przednie jednokanałowe. Mleczne zęby trzonowe mają zbyt wąskie i zbyt mocno zakrzywione kanały zębowe, co uniemożliwia ich prawidłowe wyczyszczenie. dziecka.
Kiedy nie ma możliwości wyleczenia zgorzeli zęba mlecznego nie można założyć plomby, gdyż wywołałoby to gwałtowny rozwój bakterii beztlenowych, a w efekcie opuchliznę i znacznie poważniejsze dolegliwości. Dlatego w takich przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. z drugiej jednak strony zbyt wczesna utrata zęba mlecznego może być przyczyna problemów ze zgryzem, do usunięcia których w przyszłości konieczny będzie dobry ortodonta i trudności w wyżynaniu się zębów stałych. Z tego względu niejeden stomatolog dla dzieci stosuje rozwiązanie pośrednie, czyli rozwierca ząb zgorzelinowy bez zakładania plomby i zostawia go do momentu naturalnej wymiany zębów na stałe. Oczywiście warunkiem takiej operacji jest to, że dolegliwości niedługo ustąpią. Natomiast jeśli po tygodniu od zabiegu ząb ciągle boli a dziąsło jest zaczerwione i spuchnięte to żab należy natychmiast usunąć.