Curcuma longa to roślina rodem z południowej Azji, często wykorzystywana w kuchni. Jest jedną z przypraw wchodzących w skład mieszanki Curry, nadaje jej jaskrawą żółtą barwę. W Europie, w tym także w Polsce, nie doceniamy jej magicznych właściwości. A ma ich bardzo wiele. Przede wszystkim chroni przed rozwojem nowotworów. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo. Świetnie wspomaga nasz układ odpornościowy. A to dopiero początek długiej listy właściwości zdrowotnych kurkumy.
Za antynowotworowe właściwości kurkumy odpowiada kurkumina. Potencjał antynowotworowy kurkuminy wynika z tego, że oddziałuje ona na różne mechanizmy przekazywania sygnałów komórkowych. Działa także ochronnie przeciwko różnym karcynogenom, czyli substancjom, które indukują powstawanie guzów. Szczególnie korzystne jej działanie zaobserwowano u pacjentów z nowotworami jelita grubego. W tym przypadku po podaniu kurkuminy stwierdzono ograniczoną przeżywalność komórek nowotworowych, zahamowanie ich podziałów, oraz blokowanie ich zdolności do przerzutów. Prowadzone są badania, w których kurkumina dodawana ma być do chemioterapii. Nie jest ona toksyczna, więc może znacząco zmniejszyć efekty uboczne chemioterapeutyków. Jednak nie czekajmy do czasu aż zaatakuje nas nowotwór, zacznijmy dodawać ją do naszych potraw już dziś! Bierzmy przykład z Hindusów, którzy spożywają średnio 1,5 – 2g kurkumy dziennie. Zapadają oni na raka płuc osiem razy rzadziej niż mieszkańcy krajów zachodnich, w tym: dziewięć razy rzadziej na raka okrężnicy, pięć razy rzadziej na raka piersi i dziesięć razy rzadziej na raka nerek.
Oprócz właściwości antyrakowych, kurkuma także działa pozytywnie na nasz układ pokarmowy. Wspomaga pracę wątroby, przez co przyspiesza odtruwanie organizmu. Łagodzi wzdęcia i zaparcia, a także obniża poziom złego cholesterolu.
Kurkuma może posłużyć nam także jako doskonały kosmetyk. Hinduski często stosują maseczki z kurkumy, które mają na celu poprawić kolory i kondycje cery. Mają także właściwości przeciwtrądzikowe. Kurkuma może posłużyć także jako barwnik do szminek, lub jako składnik orientalnych perfum.
Istnieją także doniesienia, że zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym tj. Alzheimer. Ekstrakt z kurkumy może przekroczyć barierę krew-mózg, dzięki czemu kurkumina może dostać się do komórek mózgowych i zapobiegać tam powstawania skupisk uszkodzonych białek, które są jedną z przyczyn zachorowalności na choroby neurodegeneracyjne. Według najnowszych badań, stosowanie kurkumy przez kilka miesięcy może znacząco poprawić stan chorych.
Oprócz tego, że kurkuma zawiera tak dużą gamę zastosowań w medycynie, czy kosmetyce, pamiętajmy, że kurkuma jest po prostu smaczna. Poprawia walory smakowe naszych potraw, można ją dodawać niemal do każdego dania: do mięs, sałatek, warzyw, ryżu. A jeśli oprócz pysznego obiadu zyskamy zdrowie na długie lata – to już chyba nic więcej nie trzeba dodawać. Korzystajmy więc z wiedzy starożytnych hindusów, bo cóż bardziej może być sprawdzonego jak roślina, która leczy od pokoleń.
Fermenta:
http://... http://fermenta.pl/ekstrakty-przypraw/