Jedną z najpopularniejszych form współpracy między przedsiębiorcami jest spółka cywilna. Umowa którą zawierają pomiędzy sobą wspólnicy zobowiązuje ich do osiągnięcia wyznaczonego celu. Jeśli plany nie układają się tak jak wcześniej zaplanowali to sobie uczestnicy umowy, wtedy spółkę należy rozwiązać, jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to jednoznaczne ze zniknięciem spółki jako-takiej. Najpierw ma miejsce rozwiązanie, następnie działania likwidacyjne/a. Likwidacja nie zwalnia przedsiębiorców zakładających spółkę ze spłacenia wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
W praktyce występuje szereg przyczyn z powodu których spółki cywilne muszą zostać rozwiązane, są nimi upadłość spółki, minięcie czasu na który spółka została założona, jednogłośna uchwała o rozwiązaniu pełnego grona wspólników, śmierć lub upadłość jednego ze wspólników, wypowiedzeniowe umowy przez wspólnika lub jego wierzyciela, prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu.
Każdy ze wspólników ma możliwość, jednak taka czynność powinna być uargumentowana istotnymi powodami mającymi ścisły związek z dobrem spółki.
Ważną kwestią jest sprawa majątku i jego podziału po rozwiązaniu spółki. Ogólnie mają miejsce zastosowanie przepisy o podziale współwłasności w częściach. Ważna jest kolejność w jakiej rozdysponowywany będzie majątek rozwiązywanej spółki. Najpierw muszą zostać spłacone długi spółki, dopiero później mogą zostać zwrócone wkłady wspólników. W naturze zwraca się rzeczy, które wspólnicy wnieśli do korzystania w spółce, a pieniężnie zwraca się wkłady wspólników. W sytuacji w której pieniędzy na pokrycie pewnych zobowiązań brakuje, wspólnicy solidarnie pokrywają go w takim stopniu w jakim partycypują w stratach.
Nie zapominając o VAT należy mieć świadomość, że spółka cywilna jest również podatnikiem i to ona powinna powinna uregulować wszystkie formalności dot. majątku i jego likwidacji. Niezbędny jest tzw. spis z natury towarów na dzień rozwiązania lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu”, który powinno się dostarczyć wraz z deklaracją podatkową. Dobrze pomyśleć nad sprzedażą majątku spółki przed jej rozwiązaniem. Do spisu zbiera się ceny w dniu zakupu towaru, a przecież w wyniku użytkowania mogą dużo stracić na wartości.
Na koniec rozwiązanie spółki zgłasza się do urzędu. Każdy ze wspólników w ciągu tygodnia musi założyć pismo z prośbą o wykreślenie CEIDG. Razem wspólnicy są zobowiązani wnieść wniosek o usunięcie z rejestru REGON w okresie do dwóch tygodni od dnia rozwiązania spółki.