KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe
Autor: Robert_1988   |   9 lut 2015, 14:53   |   Dział: Artykuły

Jak malować natryskowo, na co zwrócić uwagę podczas malowania, jak konserwować sprzęt. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w treści artykułu.

Malowanie natryskowe polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek. By zabrać się za tego typu malowanie potrzebny jest pistolet natryskowy, w którym substancja do malowania rozbijana jest na malutkie kropelki pod wpływem sprężonego powietrza. Farba wydostaje się z urządzenia na dwa sposoby strumieniem okrągłym i strumieniem płaskim. By malowanie natryskowe było w ogóle możliwe powinniśmy zaopatrzyć się w kilka sprzętów. Pierwszym z nich jest kompresor, by malować w pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy kompresor o mocy 1,5 KM i zbiornik o pojemności 50 litrów. Kolejne urządzenie niezbędne do malowania natryskowego to aparat natryskowy ssący jest o zbiornik farby umieszczony bezpośrednio pod pistoletem. Nadaje się do malowania mniejszych powierzchni. Aparat natryskowy grawitacyjny to urządzenie, w którym zbiornik z farbą znajduje się w górnej części pistoletu, najczęściej używany do prac ciężkich prac (malowanie ścian i malowanie podkładowe). Przewód łączący pistolet z kompresorem, pistolet jest pod stałym ciśnieniem 3 barów.
Malowanie natryskowe ma bardzo wiele zastosowań np. można w ten sposób malować karoserię samochodu, malowanie elementów pomieszczeń mieszkalnych, malowanie zabawek czy rozpylanie środków owadobójczych. Metoda ma tak szeroki wachlarz zastosować, ponieważ jest ona szybka, dokładna i pozwala zaoszczędzić materiały.
Kilka rad dotyczących stosowania
Gdy malujemy w domu należy bardzo skrupulatnie zabezpieczyć wszystkie elementy, których nie chcemy malować, pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone. Jeśli malujemy na zewnątrz pogoda powinna być słoneczna, najlepiej malować rano zanim pojawią się owady. Jeśli malujemy np. drzwi powinniśmy je wyjąć z ościeżnicy. Generalnie przy tego rodzaju malowaniu zabezpieczanie pozostałych powierzchni jest bardzo ważne.
Przygotowanie farby, należy dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem przed otwarciem by mieć pewność, że substancja będzie dobrze wymieszana. Pamiętaj by dobrze sprawdzić gęstość farby, jeśli jest zbyt gęsta malowana powierzchnia może stać się chropowata. I odwrotnie jestli farba jest zbyt rzadka istnieje niebezpieczeństwo powstania zacieków. Lepkość farby można skontrolować przy użyciu lepkościomierza. Należy dolewać rozcieńczalnika aż uzyskamy odpowiedni czas. Następnie filtrujemy farbę przy użyciu filtra lub przy pomocy nylonowej pończochy. By dokładnie pokryć farbą poszczególne elementy należy ustawić urządzenie pod odpowiednim kontem. Należy malować pociągłymi ruchami, starać się w miarę równomiernie rozprowadzić farbę.
Po zakończeniu pracy pozostaje nam odpowiednio oczyścić sprzęt. Ważne by zrobić to natychmiast po zakończeniu pracy, Jeśli będziemy to robić w sposób właściwy urządzenie będzie nam służyło przez lata. Sprzęt czyścimy przy użyciu rozcieńczalnika odpowiedniego do rodzaju farby jakiej używaliśmy. Oczywiście usuwamy farbę jaka pozostała po malowaniu. Nie należy zanurzać całego urządzenia w rozpuszczalniku. Należy napełnić urządzenie do 1/4 objętości rozpuszczalnikiem i rozpylić. Tę czynność wykonujemy aż płyn wydobywający się z urządzenia będzie całkowicie czysty. Głowicę i dyszę pistoletu oczyszczamy pędzlem. Po wysuszeniu sprzęt jest należycie zabezpieczony.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy