Poszukujemy trwałych ogrodzeń, barierek balkonowych. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem najczęściej stosowanym jest cynkowanie i malowanie proszkowe.
Malowanie proszkowe
polega na nakładaniu farby proszkowej na powłokę metalu za pomocą techniki zwanej natryskiem elektrostatycznym bądź elektrokinetycznym. Nakładanie farby wspomaga sprężone powietrze, które doprowadza do fluidyzacji farby. Utwardzanie farby odbywa się w wysokiej temperaturze, ok. 200 stopni. Inną metodą utwardzania powierzchni pokrytej farbą proszkową jest promieniowanie UV.
Proces malowania proszkowego to trzy podstawowe etapy:
- wstępna obróbka
- zastosowanie proszku
- utwardzanie
Wstępną obróbkę to dokładne oczyszczenia elementu, który ma zostać poddany malowaniu proszkowemu. Robi się to za pomocą różnych metod zarówno chemicznych jak i mechanicznych. Wybór metody zależy od rodzaju i wielkości elementu, który zostaje poddany obróbce. Proces wstępnej obróbki pozwala nie tylko na oczyszczenie materiału, ale również i poprawia wiązanie się powłoki z farbą.
Metoda chemiczna do zabiegów wstępnych wykorzystuje fosforany lub rzadziej już chromiany, ze względu na ich potencjalne zagrożenie dla środowiska. W zależności jak duży jest element zostaje on zanurzony w fosforanach lub też poddawany jest ich natryskowi.
Drugą metodą czyszczenia metalu przed malowaniem proszkowym jest ścieranie, piaskowanie bądź śrutowanie, które jest przyjazne dla środowiska oraz wydajne.
Zastosowanie proszku polega na nałożeniu farby proszkowej na powierzchnię metalu. Najczęściej stosowanym sposobem nakładania farby proszkowej jest natrysk elektrostatyczny przy użyciu specjalnego pistoletu. Pistolet dodaje proszkowi dodatniego ładunku, który następnie rozpylany jest w kierunku uziemionego obiektu w sposób mechaniczny bądź przy sprężonym powietrzu. Istnieje wiele rodzajów dysz, które rozpylają proszek, użycie zależy od rodzaju elementu, który jest obrabiany. Proszek z dodatnim ładunkiem przywiera do powierzchni metalu, ciepło sprawia, że zostaje on poddany fluidyzacji, a następnie zostaje utwardzony.
Utwardzanie odbywa się w wysokiej temperaturze ( ok. 200 stopni Celcjusza ) przez ok. 10 minut. Dokładny czas jest zależny od producenta farby proszkowej – niektóre farby potrzebuję więcej czasu na utwardzenie, inne mniej. Utwardzanie odbywa się przy zastosowaniu pieców konwekcyjnych, bądź też przy użyciu pieców na podczerwień. Poza metodą ogrzewania istnieje jeszcze jedna metoda utwardzania, a jest nią zastosowanie promieniowania UV.