Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaKorepetycjeKursy maturalne

Artykuł: Mapy myśli- sposób na efektywną naukę

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Mapy myśli - sposób na efektywną naukę

Mapy myśli- sposób na efektywną naukę
Autor: Aya   |   20 maj 2015, 9:51   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Kursy maturalne

Istnieje taka metoda, która nie tylko pozwala na szybsze przyswajanie materiału, niż ma to miejsce w przy wykorzystywaniu tradycyjnych notatek, a także sprawia, że uzyskana wiedza jest bardziej usystematyzowana, a zapamiętane informacje pozostają w naszej pamięci na dłużej. Brzmi dobrze w teorii, ale dopiero w praktyce możecie przekonać się, że naprawdę warto stosować metodę tworzenia map myśli.

Już niedługo rozpocznie się sesja oraz inne zaliczenia, przed którymi będą musieli stanąć uczniowie i studenci. Dobrze byłoby już teraz zacząć się przygotowywać do trudnych egzaminów, kolokwiów oraz sprawdzianów. Może tym razem inaczej się do tego zabierzesz?

Dlaczego mapy myśli są tak efektywnym narzędziem?

Ponieważ angażują obie półkole mózgowe. Prawa półkula odpowiedzialna jest za twoją kreatywność, wyobraźnie, rozpoznawanie kolorów, rytmów oraz twarzy. Z kolei, lewa półkula odpowiada za logikę, liczby, wnioskowanie oraz myślenie abstrakcyjne. Efektywną nauką można nazwać taką, która w podobnym stopniu angażuje obie półkule naszego mózgu.

Co będzie nam potrzebne do stworzenia mapy myśli?

Czysta kartka, przynajmniej formatu A4
Kolorowe mazaki (przynajmniej 3 kolory)
Wyobraźnia

Jak zacząć tworzenie mapy myśli?

Na środku czystej kartki, ustawionej poziomo, rysujemy obrazek przedstawiający nasze zagadnienie (np. układ krwionośny). Od centralnego miejsca, naszego obrazka, będą odchodziły gałęzie. Im bliżej środka, tym będą grubsze. Na gałęziach będziemy zapisywać słowa-klucze, które są najbardziej istotne dla naszego zagadnienia. Dobrze jest stosować obrazki także przy gałęziach. Im więcej słów zilustrujemy poprzez obrazy, tym lepiej zapadną nam w pamięć.

WAŻNE!
Tworząc mapę myśli, zawsze pisz DRUKOWANYMI LITERAMI.
Nie bój się najbardziej szalonych skojarzeń i umieszczaj je na swojej mapie.

Jak stworzenie mapy myśli pozwoli mi więcej zapamiętać?

Ludzie zapominają i jest to nieuniknione. Poprzez stosowanie kolorów, obrazów oraz skojarzeń będziemy w stanie zapamiętać więcej niż w przypadku tradycyjnych notatek. Jednakże, żeby zapamiętać lepiej należy na drugi dzień po zrobieniu mapy przejrzeć ją i spróbować sobie przypomnieć wszystkie zawarte na niej informacje. Następną powtórkę należy zrobić za tydzień, a kolejną za miesiąc. Wystarczy poświęcić na to za każdym razem 2 minuty. W taki oto sposób, wiedza, którą przyswoiliśmy pozostanie w naszej pamięci na długo.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy