Jeszcze nie tak dawno matematyka na maturze była przedmiotem dla wybranych - dla tych, którzy chcieli dostać się na studia informatyczne, matematyczne czy techniczne.
Od 2010 roku natomiast egzamin z tego przedmiotu muszą zdawać wszyscy maturzyści. Nic więc dziwnego, że wielu reaguje na niego stresem. Oto garść porad, jak “oswoić potwora” i zdać maturę z matematyki najlepiej, jak się da.
Dobry plan
Co prawda mamy już kwiecień, ale wciąż jest jeszcze czas na poszerzenie swojej matematycznej wiedzy. Stwórzmy więc plan na kolejne tygodnie tak, aby zdążyć z powtórzeniem wszystkich potrzebnych zagadnień. Na każdy dział poświęćmy dwa - trzy dni, a przyswajanie teorii przeplatajmy z rozwiązywaniem zadań. Dzięki temu lepiej utrwalimy wiadomości i zyskamy pewność siebie na egzaminie.
Pamiętajmy także, że oprócz matematyki mamy jeszcze inne przedmioty, z których zdajemy maturę. Im również trzeba poświęcić czas. Postarajmy się zatem pozostawić sobie kilka dni w tygodniu, które przeznaczymy na naukę polskiego, angielskiego czy fizyki. Oczywiście jeśli mamy duże problemy z królową nauk, przygotowanie do matury z matematyki powinno trwać dłużej, niż przy pozostałych przedmiotach.
Praktyka czyni mistrza
Teoria to nie wszystko - aby dobrze przyswoić matematyczną wiedzę, konieczne jest rozwiązywanie dużej ilości zadań. Każdy dział rozpoczynajmy od najłatwiejszych ćwiczeń, stopniowo przechodząc do coraz trudniejszych. Warto będzie także zgromadzić pomoce naukowe: repetytoria, testy maturalne, aplikacje do nauki matematyki. Przykładem tych ostatnich jest całkowicie darmowa aplikacja Skumaj!, która oprócz zagadnień teoretycznych i definicji oferuje ciekawe zadania oraz testy. Można ją pobrać na smartfona i mieć matematykę zawsze przy sobie: https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=8 oraz z https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumajhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj .
I na koniec: nie zapominajmy o przerwach (najlepiej co pół godziny) oraz przekąskach zawierających magnez, np. czekoladzie. To pobudzi mózg do pracy i spowoduje, że łatwiej będziemy zapamiętywać nawet najtrudniejsze zagadnienia. A zgromadzona wiedza pozwoli nam z wysokim wynikiem zdać egzamin maturalny.
Zajrzyj również: http://skumaj.org/testy maturalne