Moda na meble ze skrzynek i palet powraca ze zdwojoną siłą. Coraz częściej możemy je zauważyć w gazetach poświęconych wnętrzom, czy wielu artykułach internetowych, które wręcz zachęcają do tego aby nadać drugie życie tym przedmiotom jednocześnie podkreślając ich uniwersalność i tani koszt modyfikacji.
Skrzynki można przerobić tak, że będą pasowały do każdego wnętrza. Wykorzystuje się je w mieszkaniach, ogródkach czy kawiarniach, tworząc przyjemną klimatyczną atmosferę.
Meble wykonane ze skrzynek mogą przybrać różną postać jak np.: krzesło, pufa, półka, szafka czy regał.
Skrzynek po owocach wystarczy poszukać na pchlim targu czy na serwisach ogłoszeniowych. Można je dostać nawet w osiedlowym warzywniaku ale trzeba liczyć się z tym, ze będą one zniszczone i pobrudzone. Dodatkowo mogą być dosyć płytkie więc nie za dużo by z nich powstało.
Dlatego alternatywą jest kupienie skrzynek u producenta skrzynek. Koszt nowej skrzynki zaczyna się od ok. 20 zł – cena zależy od jej wielkości.
Oczywiście można nabyć skrzynkę po ok 3 zł za sztukę, jednak wtedy trzeba kupić skrzynki hurtowo.
Przed rozpoczęciem działań na skrzynce, trzeba ją wcześniej odświeżyć.
1. Wyczyść
2. Zeszlifuj papierem ściernym (gruboziarnistym, potem drobnym aby pozbyć się drzazg). Zeszlifować możesz też szlifierką ale trzeba uważać żeby nie rozwalić konstrukcji, jednak i tak pace będziesz musiał dokończyć szlifując ręcznie.
3. Pozbądź się pyłu (najlepiej myjąc skrzynkę)
4. Po wyschnięciu pomaluj skrzynkę farbą, bejcą lub lakierem, możesz też pozostawić je w surowym stanie. Farbę możecie nałożyć gąbką kuchenną – najlepiej większymi żółtymi gąbkami a nie małymi, bo mogą się rozpaść podczas malowania. Dzięki gąbce farba rozłoży się równomiernie ale trzeba uważać żeby nie położyć zbyt grubej warstwy.
Innym przykładem unowocześnienia wnętrza będzie wykorzystanie już posiadanych mebli.
Jak w tani i prosty sposób zmienić wygląd mebli? Oto krótka instrukcja, która przybliży wam jak zabrać się do nadania zupełnie nowego charakteru starym meblom.
1. Oklej miejsca, których nie będziesz malować.
2. Zeszlifuj wierzchnią warstwę papierem ściernym. Najpierw grubszym P100, później drobniejszym P400 po to aby wygładzić powierzchnię. Nie chodzi o zdzieranie warstwy tylko o wyrównanie i zmatowienie powierzchni aby farba się lepiej trzymała.
3. Odtłuść mebel za pomocą rozcieńczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej
4. Pomaluj pierwszą warstwę farbą do drewna za pomocą małego wałka gąbkowego.
5. Po ok 4 godzinach nałóż drugą warstwę.
6. Na koniec zmień uchwyty.
Dzięki renowacji mebel zyskuje nowe życie i posłuży przez następne lata. Trwałość takich mebli jest bardzo dobra o ile robi się to prawidłowo (jak wszystko). Malowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli macie ograniczony budżet a pragniecie wprowadzić trochę zmian.