Mówiąc o metodzie Callana na samym początku należy wyjaśnić czym właściwie ta metoda w istocie jest? Jest to system nauki języka angielskiego, który został opracowany przez profesora University of Cambridge Robina Callana, twórcy Callan Method Organization w latach 60. XX w.
Podstawą tej metody są konwersacje opierające się na naturalnej nauce języka poprzez słuchanie i powtarzanie wypowiedzi. Nauka tą metodą przypomina dziecko, które uczy się swojego języka ojczystego. W trakcie przeprowadzanych zajęć nacisk kładzie się na na zadawanie mnóstwo pytań tak, aby uczniowie odpowiadali automatycznie, naturalnie na każde z nich. Zadaniem lektora jest poprawianie ewentualnych błędów i eliminowaniu możliwości zakodowania złych wzorców. Niemalże w 100% zajęcia polegają na mówieniu, swobodnym wypowiadaniu się. Gramatyka odchodzi tu na dalszy plan, nauczana jest przy okazji w trakcie wypowiadania kwestii w różnych czasach. Callan opracował ten system tak, aby uczestnicy zajęć nauczyli się automatycznej reakcji, nie tracąc czasu na zastanawianie się, przez co mogliby się językowo pogubić. Bazuje on na stałym powtarzaniu przyswojonego materiału.
Mimo, że metoda ta ma wielu zwolenników i początkowo wydaje się być niemal idealna to, jak każda metoda, ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwymi zaletami metody Callana są:
- płynność wypowiedzi
- przezwyciężenie nieśmiałości
- duża gama zróżnicowanego słownictwa
- aktywność na zajęciach
- osłuchanie się z językiem mówionym
- metoda dla uczestników w każdym wieku
Po argumentach za nadszedł czas na aspekty, które przemawiają przeciwko tej metodzie. Wśród nich wyróżniamy:
- mała ilość zaktualizowanych podręczników
- gorsza znajomość pisania i czytania
- nie korzysta się z nowości dostępnych na rynku
- automatyzacja odpowiedzi (często bez zrozumienia)
- powtórki oparte na pamięci krótkotrwałej
- nieznajomość zasad gramatycznych
- mała atrakcyjność zajęć
Znajomość języków jest w obecnym czasie niezbędna, a przede wszystkim biegła znajomość języka angielskiego. Metoda Callana pozwoli Ci poprawić wymowę i swobodne wypowiadanie się. Jak każda inna metoda ma ona jednak swoje zalety i wady. Ważne jest zatem, aby przed wyborem kursu językowego, zagłębić się w interesujący Cię rodzaj nauki. Podpytaj znajomych, być może brali oni udział w danego rodzaju kursie. Warto też przeczytać opinie uczestników oraz przeanalizowanie plusów i minusów.