Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeFotowoltaika

Artykuł: MOC FOTOWOLTAIKI- jak ustalić?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

MOC FOTOWOLTAIKI - jak ustalić?

MOC FOTOWOLTAIKI- jak ustalić?
Autor: Ansolar   |   7 lis 2023, 17:28   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Fotowoltaika

Czy wiesz jak ustalić moc fotowoltaiki? ANSOLAR tłumaczy...

Jak ustalić moc fotowoltaiki Twój przewodnik ANSOLAR


Określenie mocy instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu złożonych czynników. Należy zacząć rozpoczęcia audytu energetycznego a także od sprawdzenia powierzchni przeznaczonej pod budowę instalacji, dzięki czemu specjalista będzie mógł wyliczyć zapotrzebowanie na moc paneli fotowoltaicznych. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ od niego zależy dalszy proces i jakość korzystania z energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych.



W trakcie audytu, specjaliści dokonają pomiarów oraz oceny budynku, dachu i podwórka, w zależności od lokalizacji instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest określenie kąta nachylenia powierzchni montażowej, aby zapewnić optymalne wykorzystanie energii słonecznej. W przypadku płaskiego dachu, zaleca się montaż paneli na ekierkach, aby osiągnąć odpowiedni kąt nachylenia. Konieczne jest również uwzględnienie stanu technicznego dachu, który musi spełniać odpowiednie warunki wytrzymałościowe. Istnieje ryzyko, że dach nie wytrzyma ciężaru paneli lub może być uszkodzony. Dlatego ważne jest, aby specjaliści przeprowadzili dokładną ocenę przed instalacją systemu fotowoltaicznego.

Co może obejmować taki audyt? Jak wyżej wspomniano, należy zmierzyć parametry budynku, dachu, podwórka- w zależności, czy instalacja jest przeznaczona do zamontowania na dachu czy na gruncie. Ważnym jest też, by określić kąt nachylenia powierzchni przeznaczonej do montażu instalacji fotowoltaicznej. Może się okazać, że dach jest płaski, co nie sprzyja pozyskiwaniu energii słonecznej. W takim wypadku specjalista powinien doradzić zamontowanie paneli na tzw. ekierkach, dzięki którym uzyskamy idealny kąt nachylenia. Nie można przejść obojętnie także wobec stanu technicznego dachu, na którym mają zostać zamontowane panele fotowoltaiczne. Jest to kluczowe, ze względu na wagę paneli. Może się okazać, że dach nie podoła przewidywanemu ciężarowi lub jest po prostu spróchniały i w ogóle nie nadaje się na taką inwestycję.

Ostatni etap polega na ustaleniu zapotrzebowania danego budynku na instalację fotowoltaiczną. Specjalista powinien porównać i wziąć pod uwagę dotychczasowe zużycie oraz planowane zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Istotnym jest, by dobrana instalacja fotowoltaiczna nie była przewymiarowana, a co za tym idzie nie prowadziła do zwiększenia zbędnych wydatków, które przecież inwestor chce ograniczać.

Porady specjalisty ANSOLAR przed montażem instalacji fotowoltaicznej:

– panele polecamy umiejscowić na południu, gdzie to gromadzi się najwięcej energii słonecznej w ciągu dnia

– przy obecnych rozliczeniach można też rozważyć montaż wschód-zachód

– najkorzystniejszy kąt nachylenia dachu to 30-45 stopni. W przypadku montażu na dachu płaskim, należy panele umieścić na konstrukcjach unoszących, tzw. wyżej wspomniane ekierki

– na montaż paneli fotowoltaicznych polecamy wybrać takie miejsce na które nie będzie padał cień, gdyż powoduje to spadek sprawności instalacji, natomiast nie wyklucza to montażu, w tym przypadku, możemy polecić montaż z optymalizatorami.



Więcej na temat fotowoltaiki – http://...https://ansolar.pl/fotowoltaika/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU