Jeśli chcemy cieszyć się widokiem pięknych paneli na naszej ścianie, czeka nas pracochłonne zadanie. Ich montaż nie jest trudnym procesem, ale zajmuje wiele czasu. W sklepach występuje szeroki wybór paneli. Drewnopodobne panele wykonane są z płyty MDF i oklejone folią, aby imitować drewno. Bardziej popularne są panele z PCV, wykonane w całości z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są odporne na wilgoć.
Po zakupie paneli, listew, uchwytów montażowych wiele osób zadaje sobie pytania: i co dalej? Od czego zacząć? Zanim przybije się pierwszy panel należy założyć listwy. Podczas tego etapu należy pamiętać o kilku zasadach. Listwy umieszcza się w odległości 3 do 5 cm od podłogi i sufitu. Rozstaw pomiędzy listwami pośrednimi wykreśla się w każdym narożniku i powinien mierzyć 50-60 cm. Wzdłuż ściany zaznacza się sznurkiem równoległe linie, według których następnie przymocuje się listwy. Listwy przycina się na odcinki mające najlepiej niecały metr długości i przykręca długimi wkrętami przy użyciu plastikowych kołków rozporowych. Aby zabezpieczyć się
przed wilgociom należy zostawić 2 centymetrowe odstępy pomiędzy końcówkami listew, umożliwi to cyrkulację powietrza.
Gdy listwy są prawidłowo przykręcone można zająć się montażem paneli. W połowie wysokości ściany do listwy przybija się uchwyt montażowy początkowy i wsuwa w niego pióro panela. Krawędź panela mocuje się uchwytem jednostronnym. Dla przypomnienia pióro panela jest płaską krawędzią, a wpust panela to krawędź z rowkiem. Należy pamiętać, aby sprawdzić pionowe ustawienie panela, oczywiście za pomocą poziomicy. Jeśli jesteśmy przekonani, że panel jest ustawiony prosto, można rozplanować miejsca reszty uchwytów początkowych. Zaznacza się je wzdłuż panela. Teraz należy ściągnąć pierwszy panel i przybić uchwyty do listew. Można użyć w tym celu gwoździków lub zszywacza. Aby zamontować kolejny panel należy jego pióro wsunąć we wpust poprzedniego. We wpuście drugiego panela montuje się uchwyty montażowe. Czynność powtarzamy z każdym panelem. Między panelem a podłogą zostawia się 1,5 cm odstępu, dla ułatwienia i zapobiegania skrzywienia paneli warto użyć drewnianego klocka.
Po zamontowaniu wszystkie paneli pionowych, zakładamy panele ukośne. Montaż rozpoczyna się od dolnego narożnika. Panele ustawione pod jednym kątem mocuje się za pomocą pióra skierowanego w dół. Teraz można przyciąć panele pod właściwym kątem.
Gdy wszystkie panele zamocowaliśmy na ścianie można zająć się wykończeniem. Gotowe listwy przypodłogowe przykręca się do paneli przy użyciu metalowych zaczepów albo plastikowych profili montażowych. Plastikowymi łącznikami wykańcza się narożniki i zakończenia. Jeśli potrzebujemy przeprowadzić przewody lub kable można zamontować listwy z wydrążonym już rowkiem. Na koniec przykleja się listwy maskujące.