Piecem kominkowym nazywamy piec wolno stojący, który stanowi alternatywę dla tradycyjnego kominka. Montuje się go w celu ogrzania mieszkań lub domków letniskowych.
Miejsce instalacji
Przy instalacji konieczna jest możliwość podłączenia pieca do osobnego kanału kominowego. Wzmocnienie stropu nie jest warunkiem wymaganym.
Bezpieczne odległości
Podczas palenia nagrzewają się elementy zewnętrzne pieca jakimi są płyty żeliwne, stalowe lub kafle, a te z kolei ogrzewają powietrze wokół niego. Przy montażu należy przewidzieć minimalne bezpieczne odległości (o ile producent/dostawce nie zaleci innych):
- minimum 1 m od materiałów, które mogą zostać uszkodzone lub zmodyfikowane (meble, tapety itp.),
- minimum 0,3 m od elementów architektury budynku zabezpieczonych przed zapaleniem odpowiednimi materiałami niepalnymi,
- odległość elementów niewytrzymałych na wysoką temperaturę od przedniej szyby nie powinna być mniejsza niż 1,5.
Zabezpieczenie podłogi
Podstawa, na której zostanie umiejscowiony piec powinna być wykonana z materiałów niepalnych np. z płytek ceramicznych, terakoty, szklanego podkładu itp. Strefa bezpieczeństwa wykonana z wyżej wymienionych materiałów powinna znajdować się z przodu pieca oraz posiadać rozmiary co najmniej odpowiadające promieniowi otwieranych drzwiczek.
Doprowadzenie powietrza
Doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz jest bardzo ważne. Należy zadbać, aby dostarczyć minimum 10 m sześciennych powietrza na godzinę na 1kW mocy urządzenia.
Część modeli pieców posiada fabrycznie wbudowane montowane wloty powietrza, do których możemy podłączyć zewnętrzny kanał nawiewny. Jeżeli jednak piec, który montujemy takowych nie posiada, możemy zastosować kształtki wentylacyjne, których wlot będzie położony w okolicy zainstalowanego pieca.
Przewód kominowy
Zanim podłączymy piec należy sprawdzić wymiary przewodu kominowego oraz uzyskać fachową opinię kominiarską dotyczącą możliwości podłączenia pieca kominkowego do przewodu kominowego, który już istnieje.
Optymalne wymiary tego przewodu to 0,14 x 0,14 m. Optymalna długość przewodu kominowego wynosi 4,5 – 5 m licząc od dna paleniska. Kiedy długość ta jest mniejsza (poniżej 4,5 m) konieczne będzie stosowanie nasad kominowych, które wspomagają ciąg kominowy. Średni ciąg kominowy wynosi około 10 Pa. Jeżeli chodzi o średnicę komina to nie powinna ona być mniejsza niż średnica wylotu spalin z pieca. Średnica komina powinna posiadać jednakowe rozmiary na całej długości. Wpływ na zaburzenie ciągu kominowego może mieć każde załamanie przewodu kominowego.
Zasady montażu
Wlot do przewodu kominowego musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym zdecydowaliśmy się zamontować piec. Celem odprowadzania spalin paliw stałych do podłączenia pieca należy użyć stalowej rury sztywnej, bądź też elastycznej, która jest do tego przeznaczona. Do wnętrza kanału kominowego w żadnym wypadku nie może wystawać rura przyłączeniowa. Wlot do komina powinien być zakończony wkładką i rozetą. W ten sposób go zabezpieczymy. Dokładność i spójność połączeń jest bardzo ważna.
Montowanie pieca powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta oraz obowiązującymi przepisami prawa. W ten sposób zapewnimy jego bezpieczną i efektywną eksploatację.