Rozetą nazywamy ozdobne kompozycje roślinno - kwiatowe umieszczane m.in. na suficie. Mogą być malowane lub robione w stiuku. Są charakterystyczne dla budowli z XVIII i XIX wieku.
Do montażu potrzebne nam będą następujące narzędzia:
-szpachelka,
-nóż,
-wiadro,
-pistolet na klej,
-gąbka,
-ołówek,
-mały płaski pędzel.
Na początek należy odpowiednio przygotować podłoże. Gdy mamy do czynienia z podłożem pokrytym farbą zbywalną, powierzchnię należy przemyć szarym mydłem malarskim, a następnie papierem ściernym (z drobnym ziarnem) dokładnie ją wypolerować. W przypadku farby matowej najpierw powinniśmy pozbyć się pyłu, po czym czyścimy podłoże wodą z dodatkiem detergentu. Polerowanie nie jest wymagane. Kiedy podłoże jest surowe, pyliste, bądź łamliwe należy pokryć je emulsją gruntową.
Potrzebne materiały:
-drobnoziarnisty papier ścierny,
-środek czyszczący,
-klej,
-klej w pistolecie,
-rozeta.
Rozetę zakładamy w następujący sposób:
1. Pierwszy krokiem jest odłączenie zasilania w pomieszczeniu, w którym montujemy rozetę. Kiedy pod sufitem znajduje się żyrandol, zdejmujemy go. Następnie wycinamy w środku rozety otwór na przewód (jeżeli takiego nie ma). Czynność tą wykonujemy starannie, uważając, by niczego nie uszkodzić. Otwór wykonujemy od wewnątrz rozety.
2. Drugi krok polega na zbliżeniu rozety do sufitu, a następnie przełożeniu przewodu przez środkowy otwór. Ustalamy miejsce przyklejenia rozety.
3. Miejsce przyklejenia należy obrysować ołówkiem. Ułatwi to nam późniejszy montaż.
4. Do przyklejenia rozety używamy kleju do rozet. Klej może znajdować się tylko po wewnętrznej stronie rozety. W przypadku kleju z puszki, nakładamy go w kształcie niewielkich punktów na całej powierzchni. Używamy do tego szpachelki. Natomiast w przypadku kleju w pistolecie, nakładamy go wzdłuż całej krawędzi rozety. Po nałożeniu kleju przykładamy rozetę do sufitu i dociskamy dłońmi do podłoża. Nadmiaru kleju należy się pozbyć przy pomocy gąbki, lub też używamy go do zamaskowania szczeliny pomiędzy rozetą, a sufitem (jeżeli taka występuje). Montując ciężkie rozety, możemy użyć do wzmocnienia mosiężnych wkrętów, które następnie maskujemy masą szpachlową. Po wszystkich czynnościach należy rozetę zostawić na 24 godziny, w celu wyschnięcia kleju.