Według ustawy o komornikach sądowych i egzekucji komornik wykonuje swoje obowiązki wyłącznie na obszarze przydzielonego mu rewiru komorniczego, czyli odpowiedniego Sądu Rejonowego dla którego prowadzi działania. W rewirze zazwyczaj działa tylko jeden komornik, jednak nie jest wykluczone, że nie może być ich więcej.
Kwestia tego ilu komorników obsługuje jeden rewir zależy od uchwały Ministra Sprawiedliwości, który uzależnienia swoją decyzję od pewnych okoliczności, m.in. statusu zaległości spraw, liczby i struktury demograficznej ludności, ilości przedsiębiorstw mających zarejestrowaną siedzibę firmy w rewirze. Ustawodawca daje wierzycielowi możliwość wyboru egzekutora w wypadkach przewidzianych w ustawie:
- wierzyciel ma przywilej wyboru komornika na terenie RP, jeśli sprawa nie dotyczy egzekucji z nieruchomości lub innych postępowań wobec których przepisy o egzekucji stosuje się właściwie.
Wybrany przez wierzyciela komornik ma powinność poinformować o rozpoczęciu i zakończeniu procesu ściągania należności właściwego komornika, któremu normalnie i zgodnie z przydziałem rejonowym przypadałaby sprawa.
Jeśli proces dotyczy nieruchomości wierzyciel nie ma innej możliwości jak skorzystać z usług komornika rejonowego. Komornik nie może sprzeciwić się prośbie wykonaniu wyroku w stosunku do postępowania którego dochodzeniem odbywa się poza jego rewirem, jeśli tylko procedury egzekucyjne miałby miejsce w strefie jurysdykcji Sądu Apelacyjnego znajdującego się w granicach jego rewiru. Na przykład komornik z
komornik z Łodzi ma obowiązek przeprowadzić egzekucję w Kaliszu, ponieważ oba miasta podlegają pod Sąd Apelacyjny we Łodzi. Natomiast jeśli komornik podejmuje czynności zupełnie nienależące do jego rewiru, to wszelakie koszty wynikające z dojazdów, noclegów i utrzymania obarczają wierzyciela. Koszty wynikające z działalności komornika poza jego rewirem obciążają wierzyciela nawet jeśli ten nie jest zobligowany do płacenia kosztów sądowych.
Komornik może zacząć realizować swoje czynności na podstawie przekazanego mu przez wierzyciela wniosku. Komornik nie zawiera z wierzycielem umowy, bowiem relacje między obydwoma podmiotami jak publicznoprawna i regulowana przez ustawę. Komornik działa w imieniu państwa i jest gwarantem wykonania orzeczenia sądowego.