Zakup mieszkania nie należy do najprostszych zadań do wykonania. Jest to inwestycja często na całe życie. W związku z tym warto poświecić więcej czasu, aby uniknąć potencjalnych problemów oraz zwrócić baczną uwagę na niektóre kwestie.
Kto jest właścicielem?
Trzeba upewnić się, że sprzedający posiada pełnię praw do interesującego nas lokalu. Dlatego powinniśmy zażądać dokumenty potwierdzającego np. akt notarialny lub darowizna. Dodatkowo należy sprawdzić księgę wieczystą, w której zawarte są informacje odnośnie nieruchomości. Czy obciążona jest kredytem lub czy prawa do niej nie zgłaszają inne osoby. Obecnie księgi wieczyste są prowadzone w formie elektronicznej. Ich treść – po wpisaniu numer – można bezpłatnie sprawdzić w internecie.
Inni lokatorzy
Przy kupnie mieszkania warto zwrócić czy nie są zameldowane inne osoby, ponieważ lokal mógł być wynajmowany. W związku z tym najlepiej zażądać od sprzedającego zaświadczenia, że żadni lokatorzy nie są zameldowani.
Zaległości sprzedającego
Kupujący powinien się domagać zaświadczenia ze wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, że nie ma żadnych zaległości czynszowych. Podobnego zaświadczenia można zażądać odnośnie opłat za gaz, prąd itp. Warto również sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką oraz – jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem – wymóc na sprzedającym doprowadzenie do wykreślenia ich przed zawarciem umowy.
Działalność gospodarcza
Gdy chcemy kupić mieszkanie od przedsiębiorcy należy sprawdzić czy firma nie posiada zaległości podatkowych. Zdarza się, że firmy traktują mieszkanie jako siedzibę przedsiębiorstwa i w związku z tym dokonują odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego. Może się zdarzyć, że firma ma dług podatkowy i po sprzedaży mieszkania do odpowiedzialności pociągnięty jest nowy właściciel. Dlatego warto wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami.
Umowa dożywocia
Umowa ta jest uregulowana w kodeksie cywilnym. Polega na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za zobowiązanie się nabywcy do zapewnienia zbywcy dożywotnie utrzymanie. W praktyce oznacza to, że osoba może mieszkać w mieszkaniu aż do swojej śmierci niezależnie od tego kto jest właścicielem. Co ważne to prawo może być nieujawnione w księdze wieczystej. Dlatego warto zadbać o to, żeby w umowie sprzedaży znalazło się oświadczenie, w którym sprzedawca zapewnia, że mieszkanie nie jest obciążone tym prawem.