Wyjazd samochodem na urlop czy wakacje może przysporzyć nie lada problemu, jeśli nie posiadamy w nim wystarczająco dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie pojazdu w bagażnik dachowy. Przedstawiamy na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, gdy już zdecydujemy się na bagażnik dachowy jest zakup belek poprzecznych. Stanowią one element mocujący konstrukcji. W przypadku samochodu z relingami wybór jest o tyle łatwy, że wystarczy kupić uniwersalne belki z regulowanym rozstawem mocowania. Warto pamiętać, że obecnie są mocowane inne relingi niż w przypadku starszych aut. Przy zakupie belek do nowszych samochodów z relingami zintegrowanymi wybiera się te co mają płytsze mocowanie.
Większość z oferowanych modeli bagażników dachowych charakteryzują się udźwigiem w okolicach 75 kg oraz zamkiem antykradzieżowym. Główną różnicą jest materiał z jakiego zostały wykonane. W przypadku droższych odpowiedników jest to aluminium, natomiast te tańsze ze stali. Dodatkowo są lepiej wyprofilowane i generują mniej hałasu.
Najlepiej wybrać belki poprzeczne takie, które posiada rowki w kształcie litery T. Jest to bardziej funkcjonalne rozwiązanie, z tego względu, że jesteśmy w stanie w łatwy sposób zamontować różne uchwyty – rowerowe, narciarskie itd.
Kierowcy, którzy nie posiadają na wyposażeniu swojego samochodu relingów, mogą belki zamocować w rynienkach dachowych. Warto przed zakupem sprawdzić czy są one kompatybilne z pojazdem.
Gdy już mamy w samochodzie belki poprzeczne, warto zakupić box dachowy – kufer, dzięki któremu powiększymy przestrzeń bagażową auta. Ich pojemność to nawet 500 litrów. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na system montażu – powinien on pasować do belek poprzecznych i pozwoli na szybki demontaż i montaż.
Kufry z wyższej półki posiadają wskaźnik siły mocowania. Dzięki niemu jesteśmy zapewnieni, że elementy zostały odpowiednio połączone. Dodatkowo mogą posiadać możliwość dwustronnego otwierania bocznego czy dodatkowe pasy do mocowania bagażu.
Warto jednak pamiętać, aby podczas jazdy z boxem dachowym nie przekraczać 130km/h oraz inny to, że się zmienia punkt ciężkości auta.