Adaptacja poddasza to nic innego jak remont starego strychu domu lub jego modernizacja. Usługa może dotyczyć też wykańczania ostatniej kondygnacji nowego budynku. Jakie są etapy adaptowania poddaszy i jakie technologie stosuje się przy takim kompleksowym wykańczaniu wnętrz? Tego dowiesz się z artykułu pełnego cennych wskazówek. Zdradzamy w nim również, jakiej firmie warto powierzyć inwestycję adaptacji poddasza, by obniżyć koszty remontu i cieszyć się wnętrzami jak z modnych magazynów wnętrzarskich.
Czym jest adaptacja poddasza i po co się ją przeprowadza?
Adaptacja poddasza to kompleksowy remont strychu starego domu lub ostatniej kondygnacji nowego budynku, który wykonywany jest po to, by przygotować nową przestrzeń mieszkalną. Rzadziej adaptacje poddaszy dotyczą obiektów wielorodzinnych czy biurowych, ale również zdarza się, iż klienci biznesowi czy podmioty publiczne decydują się na modernizację strychu pod nową funkcję np. lokal użytkowy.
Najczęściej inwestycje remontowania strychów związane są jednak ze starszym budownictwem, czyli domami, w których poddasze nie było użytkowane. Inwestorzy poprzez adaptację chcą powiększyć przestrzeń mieszkalną lub też mają w zamiarze stworzenie mieszkania na poddaszu dla kolejnego pokolenia w rodzinie.
Etapy adaptowania poddasza
Adaptowanie poddasza można podzielić na trzy główne etapy. Pierwszym z nich jest przygotowanie do inwestycji wraz z niezbędnymi projektami oraz ekspertyzami budowlanymi. Niebywale ważne jest określenie stanu technicznego dachu i więźby dachowej, a także stropów i podłóg. Istotnym elementem przygotowania do inwestycji jest też ocenienie pomieszczeń pod kątem izolacyjności termicznej. Etap przygotowawczy kończy się zaś stworzeniem projektu aranżacji wnętrz – może on być mniej lub bardziej rozbudowany, w zależności od potrzeb inwestora.
Drugi etap adaptowania poddasza to wykonanie prac architektoniczno-budowlanych, do których zalicza się wzmacnianie więźby dachowej, wymianę podłoża, podwyższanie ścianek kolankowych, tworzenie otworów dachowych i montaż okien, a także instalowanie suchej zabudowy. Do niej zalicza się obudowy skosów, tworzenie sufitów podwieszanych i suchych podłóg jastrychowych, a także przygotowywanie pionów instalacyjnych oraz ścianek działowych. Ponadto do prac architektoniczno-budowlanych zalicza się docieplenie poddasza wełną mineralną lub też pianką PUR oraz montaż wszystkich sieci sanitarnych i energetycznych. Dopiero wtedy można przejść do trzeciego i końcowego etapu – aranżacji wnętrz.
Wykańczanie pomieszczeń przy adaptowaniu poddasza wygląda podobnie jak aranżowanie wnętrz domu od stanu surowego deweloperskiego do stanu do zamieszkania. Wykonywane są zatem prace glazurnicze, malarskie, parkieciarskie czy te związane z montażem płyt kamieni naturalnych. Liczyć można nawet na biały montaż w łazience oraz złożenie mebli w kuchni. Najlepsze firmy remontowe są w stanie zagwarantować model inwestycyjny pod klucz, czyli remont od A do Z, który kończy się w momencie, w którym pomieszczenia będą zdatne do zamieszkania przez inwestora.
Adaptacja poddasza w systemie suchej zabudowy
Jak już wspomniano, sucha zabudowa pozwala tworzyć obudowy skosów, ścianki działowe, suche podłogi jastrychowe, a także sufity podwieszane i piony instalacyjne. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu prefabrykowanych, hydrofobowych, dobrze wyizolowanych akustycznie i termicznie, a także prostych w montażu płyt kartonowo gipsowych. Mocowane są one na rusztach aluminiowych i gwarantują obniżenie czasu oraz kosztu remontu strychu do minimum. Osiąga się to dzięki ograniczeniu prac mokrych.
Same płyty K-G nie należą również do drogich, a uproszczają tworzenie instalacji, które mogą być prowadzone w ich wnętrzu. Podobnie jest z systemami dociepleniowymi, których koszt maleje właśnie przy użyciu systemów suchej zabudowy.
Komu powierzyć adaptację poddasza?
Adaptację poddasza można powierzyć w pierwszym etapie projektantom wnętrz lub architektom. Samo wykończenie powinno być jednak przeprowadzone przez szeroko wyspecjalizowaną ekipę remontową – im szerszy jest jej zakres usług, tym lepiej (dzięki temu aranżacja wnętrz będzie przebiegała szybciej i przy mniejszej liczbie podwykonawców). Polecanym przedsiębiorstwem jest firma usług brukarskich Krzysztofa Kopińskiego z Ludźmierza, która prócz układania kostek brukowych i granitowych wyspecjalizowała się właśnie w remontowaniu domów.
Takie ekipy doskonale znają technologię suchej zabudowy, a to sprzyja taniemu i szybkiemu adaptowaniu poddasza. Liczyć można też na obniżone koszty za materiały budowlane, które kupowane są hurtowo w zaprzyjaźnionych składach. Niekiedy można zastosować optymalizację podatku za usługi i towary, który wyniesie 8% zamiast 23%. Doświadczenie firmy remontowej również jest na wagę złota, ponieważ fachowcy o długoletniej praktyce będą w stanie stworzyć aranżacje jak z modnych magazynów wnętrzarskich np. w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym.