Malowanie elewacji to świetny pomysł na odświeżenie zewnętrznego wyglądu obiektu. Tego typu prace, chociaż z pozoru wydają się niezbyt skomplikowane, w rzeczywistości wymagają dużego doświadczenia, a także narzędzi. Jeśli więc inwestorom zależy na tym, aby elewacja stała się swego rodzaju wizytówką budynku, jej malowanie warto powierzyć specjalistom.
Przygotowanie do malowania elewacji obiektu
Malowanie elewacji wymaga licznych czynności przygotowawczych. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie ocenić jej ogólny stan techniczny. Fachowcy często natrafią na ubytki w warstwie ocieplającej, kruszącą się farbę bądź drobne pęknięcia, które jeśli nie zostaną usunięte, znacznie utrudnią przebieg prac. Elewacja potrzebuje ponadto dokładnego oczyszczenia z grzybów, glonów bądź pleśni. Proces przygotowawczy obejmuje również przemyślane zabezpieczenie wszystkich kluczowych elementów budynku oraz jego najbliższego otoczenia. Gdy elewacja została już doprowadzona do ładu, a teren jest odpowiednio chroniony, trzeba przystąpić do zagruntowania podłoża w celu wyrównania jego chłonności.
Kiedy najlepiej pomalować elewację budynku?
Na malowanie elewacji najlepiej zdecydować się w okresie wiosenno-letnim. Wówczas to czynniki termiczne pozwalają na szybkie schnięcie farby bez zmian jej parametrów. Za optymalne warunki do robót uznaje się temperaturę powietrza oscylującą między 20 a 25℃, przy wilgotności wynoszącej około 80%. Warto nadmienić, że gdy słońce zbyt mocno nagrzewa jedną ze ścian, należy trochę odczekać, ponieważ nadmierna ekspozycja na promieniowanie może skutkować nierównomierną kolorystyką elewacji.
Niezbędne narzędzia do malowania elewacji
Ciężko byłoby sobie wyobrazić malowanie elewacji bez odpowiednich narzędzi. Te trzeba zawsze dopasować do specyfiki zastanej powierzchni. Klasyczne metody opierające się na pędzlach czy wałkach z owczej wełny co prawda dobrze sprawdzają się na gładkich elewacjach, ale mają liczne wady. Nie dość, że są one dosyć pracochłonne, to wymagają dobrej kondycji fizycznej od wynajętej ekipy. Przy porowatych powierzchniach lepiej postawić na technikę natryskową, która sprzyja oszczędności czasowej oraz materiałowej. Gwarantuje ona poza tym również większą precyzję podejmowanych działań.
Dobór farby do elewacji
Powierzając prace malarskie takim specjalistom jak prowadzona przez Roberta Stępniewskiego firma Nad-Ber, możemy być pewni, iż zastosowana farba będzie w pełni dopasowana do warunków powierzchni. Stworzona powłoka wytrzyma bez uszczerbku przez wiele lat, gdyż umiejętnie dobrany materiał stanowi optymalną ochronę przed działaniem wody, promieniowaniem UV oraz zmiennych temperatur.
To, jaki rodzaj farby elewacyjnej zostanie użyty, zależy głównie od rodzaju tynku pokrywającego ściany zewnętrzne danego obiektu. W przypadku nowo powstałych budynków będą to głównie preparaty do tzw. tynków cienkowarstwowych. Znacznie większe pole manewru istnieje w przypadku starszych zabudowań. Ze względu na właściwości zastosowanych w nich tynków cementowych bądź cementowo-wapiennych, powierzchnię śmiało można pokryć farbą elewacyjną dowolnego typu.