Malowanie natryskowe to nic innego jak wykańczanie ścian i innych powierzchni farbami przy użyciu specjalnych agregatów natryskowych. To dzięki nim przy remontach nie trzeba walczyć z pędzlami i wałkami, a nowy kolor wnętrz można uzyskać w niebywale krótkim czasie. Dlaczego jeszcze warto zainteresować się techniką malowania natryskowego i na czym ona tak naprawdę polega?
Czym jest malowanie natryskowe?
Jak już wspomniano, malowanie natryskowe to natryskiwanie farbą powierzchni roboczych z użyciem specjalnego agregatu. To jego pistolet pozwala wyrzucać pod dużym ciśnieniem drobinki wybranych mieszanek kolorystycznych, które błyskawicznie przylegają do ścian, sufitów czy podłóg, tworząc równomierną i cienką warstwę malarską. Do tego jednak potrzeba nowoczesnego sprzętu, który nie należy do tanich. Wysokiej klasy agregaty posiada firma remontowa Ilony Zwary, która proponuje malowanie natryskowe przy różnych inwestycjach budowlanych. Jakie akcesoria wchodzą zaś w skład sprzętu malarskiego?
Agregaty natryskowe służące do remontów w pomieszczeniach mieszkalnych podłączane są do kompresorów o pomocy około 1,5 KM. Wystarczy wtedy też pięćdziesięciolitrowy zbiornik na farbę. Przy większych inwestycjach – np. wykańczania ścian w biurowcach i magazynach – stosuje się sprzęt ze sprężarkami o mocy 3 KM i ze zbiornikami o pojemności 100 litrów. Ważnym elementem agregatów jest też regulator ciśnienia, dzięki któremu wyrzucane cząsteczki farby tworzą równomierny strumień. Najlepsze urządzenia wyposażone są także w wysokiej klasy filtry usuwające nadmiar wody.
Zastosowanie i zalety malowania natryskowego
Malowanie natryskowe ma wiele zalet. Przede wszystkim inwestorzy współpracujący z firmą remontową wyposażoną w agregaty mogą liczyć na błyskawiczne prowadzenie prac. Jednego dnia mogą oni pojedynczym sprzętem pokryć wyraźną warstwą farby nawet całą kondygnację domu jednorodzinnego czy znaczną część magazynu. Ponadto malowanie natryskowe ogranicza znacznie zużycie farby, co wpływa na obniżone koszty remontu. Wspomnieć warto też jeszcze raz o równomiernym kryciu, a także o idealnym wykończeniu. Dotyczy to zarówno większych, jak i mniejszych powierzchni roboczych. Kiedy zaś malowanie natryskowe jest przydatne?
Najlepsze firmy remontowe wykorzystują agregaty natryskowe do pokrywania farbami ścian, sufitów, podłóg, a także ościeżnic, schodów, płotów czy elewacji. Malowanie natryskowe sprawdza się również przy wykańczaniu małej architektury ogrodowej oraz konstrukcji tarasów. Nie każdy wie też o tym, że w zbiorniku nie musi znajdować się tylko mieszanina farby. Malowanie natryskowe pozwala także rozpylać inne ciecze np. impregnaty do drewna czy folie płynne hydroizolacyjne. Najlepiej agregaty pracują jednak z farbami akrylowymi, podkładowymi, emulsyjnymi oraz poliuretanowymi.