Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaLekarze specjaliściEndokrynolodzy

Artykuł: Nadczynność tarczycy

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy
Autor: wiolettanowak   |   24 kwi 2015, 14:42   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Endokrynolodzy

Tarczyca to nieparzysty gruczoł odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które kontrolują funkcje większości tkanek w organizmie. Wpływa na metabolizm oraz wytwarzanie ciepła, czyli termogenezę. Czynność tarczycy kontrolowana jest przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy pobudzający tarczycę do produkcji hormonów.

Czym jest nadczynność tarczycy i jakie są jej objawy?

Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Chora tarczyca nie boli, dlatego w pierwszych etapach nadczynności pacjent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie i nie należy o tym pamiętać, a wszelkich objawów wskazujących na zaburzenia nie bagatelizować. Nadczynność tarczycy to bardzo częste schorzenie endokrynologiczne. Dotyka zazwyczaj kobiety w wieku 20-40 lat, bardzo rzadko występuje u dzieci.

Objawami nadczynności tarczycy może być ciągłe uczucie gorąca, rozdrażnienie, drżenie rąk, nerwowość. Ponadto może występować częste oddawanie stolca i przyspieszenie rytmu serca. Przy nadczynności tarczycy odnotowuje się także wytrzeszcz oczny, podwójne widzenie, obrzę, zaczerwienienie i zapalenie spojówek.


Sposoby leczenia

Występuje wiele sposobów leczenia nadczynności tarczycy. Są one ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Nie ma jednego sposobu leczenia. Najczęściej rozpoczyna się od leczenia farmakologicznego, które ma na celu obniżenie stopnia produkcji hormonów, a następnie ustala się dodatkowy sposób leczenia np. operację. Możliwość całkowitego wyleczenia zależy przede wszystkim od przyczyny nadczynności. W pewnych przypadkach istnieje możliwość nawrotu choroby.




ZIĘBA CLINIC
http://...http://www.ziebaclinic.pl/endokrynologia/choroby_tarczycy/29/nadczynnosc_tarczycy.html

KOMENTARZE
  • brak komentarzy