Technik masażu jest naprawdę wiele, które różnią się metodami oraz zastosowaniami. W artykule wymienimy i krótko opiszemy najpopularniejsze techniki, które z pewnością pomoże podjąć decyzję niezdecydowanym.
Masaż klasyczny – najpopularniejszy masaż, który może spełniać różne działania: lecznicze, pobudzające, relaksacyjne. Głównym jego celem jest poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. W zależności od przypadku może być wykonywany całościowo lub częściowo. Ma działanie przeciwbólowe, polepsza odżywianie tkanek, uaktywnia przepływ krwi i limfy itd.
Masaż relaksacyjny – nie tylko działa pozytywnie na układ nerwowy, ale też pobudza mięśnie, skórę czy układ krążenia. Wykonywany jest za pośrednictwem powolnych ruchów o działaniu uspokajającym i antystresowym. Jest polecany po długotrwałym wysiłku. Pomaga w regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu. Po za samym masażem relaksacyjnym konieczny jest odpowiedni klimat w salonie jak świece, pachnące olejki i odprężająca muzyka.
Masaż lecznicy – oparty o techniki klasycznego masażu. Jak nazwa wskazuje jego głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu. Przeważnie taki masaż jest poprzedzany zabiegami fizykalnymi (np. naświetlanie lampą Solux)
Masaż sportowy – nieodzowny element w treningu sportowca. Jego głównym zadaniem jest zwalczenie skutków zmęczenia mięśni spowodowanych przez wysiłek fizyczny oraz pomaga je rozluźnić.
Masaż segmentarny – znajduje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Uwzględnia zmiany odruchowe, które powstają w różnych tkankach. Jest uzupełnieniem masażu klasycznego.
Masaż punktowy (zwany również akupresura) – stosowanie różnych form ucisku na punkty, które udrażniają kanały energetyczne. Celem jest uzyskanie efektu terapeutycznego.
Masaż stóp – część obszarów, które znajdują się na dłoniach i stopach odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Masując je w odpowiedni sposób można oddziaływać na różne narządy. Celem jest odblokowanie stref przepływu energii ciała oraz likwidacja napięć i bólu.
Masaż odchudzający – jego głównym zadaniem jest rozbicie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu oraz ukrwienie mięśni co wpływa pozytywnie na przemianę materii. Do masowania używa się kremów z substancjami roślinnymi.
Masaż antycellulitowy – masaż dedykowany kobietom. Jego zadaniem jest stymulowanie krążenia w naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Zmniejsza zastoje limfatyczne, oczyszcza organizm z toksyn. Efektem jest zwiększenie elastyczności tkanki łącznej oraz napięcia skóry.
Masaż kręgosłupa – wskazany w przypadku dolegliwości bólowych, przeciążeniowych, skrzywieniach kręgosłupa. Działa odprężająco oraz przywraca ruchomość kręgów.
Masaż wodny – w tym rodzaju masażu używa się strumienia wody jak bodziec termiczny i mechaniczny. Wykonuje się go najczęściej naprzemiennie wodą ciepła i zimną.
Masaż gorącymi kamieniami – polega w oddziaływaniu na termoreceptory znajdujące się w skórze. Dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu hamuje działanie układu limbicznego,która zmniejsza ogólne napięcie nerwowe.
Masaż bańkami – odmiana terapii podciśnieniowej. Polega na wytworzenia podciśnienia w bańce oraz zassaniu skóry wewnątrz jej.