Coraz lepszej jakości, sprowadzające zarówno wielkie gwiazdy, jak i mniej znanych interesujących artystów, rynek festiwalowy w Polsce z każdym rokiem staje się coraz bardziej doceniany. Festiwale muzyczne przyciągają nie tylko mieszkańców kraju, ale i zapaleńców z zagranicy. Wtym artykule prezentujemy najbardziej popularne festiwale muzyczne w Polsce.
Open'er Festival
To największy płatny festiwal plenerowy w całym kraju odbywający się w Gdyni na początku lipca. Przyjeżdża na niego wielu zagranicznych widzów, bo festiwal ma renomę, a bilety nie są dla nich takie drogie (dla nas jednak wydatek 600 złotych za cztery dni może wstrząsnąć portfelem). W 2011 roku dziesięciolecie festiwalu świętowano razem z Coldplay i Princem.
Przystanek Woodstock
Ten znany festiwal muzyczny organizowany jest pod koniec lipca lub na początku sierpnia przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze środków uzyskanych od sponsorów i datków jako podziękowanie dla wolontariuszy za ich pracę podczas finału WOŚP. Jest on w całości bezpłatny i przyciąga wielu obcokrajowców. Charakteryzuje się różnorodnością brzmień: folku, reggae, bluesa, rocka i metalu.
Orange Warsaw Festival
Warszawski festiwal muzyczny, od niedawna odbywający się na Stadionie Narodowym, gromadzi około 30 tysięcy widzów w każdej edycji. Każdego lata podczas festiwalu entuzjaści muzyki mogą posłuchać tu różnych rodzajów rocka, popu i muzyki elektronicznej.
OFF Festival
Fani szeroko rozumianej muzyki artystycznej z pewnością wybiorą się na sierpniowy OFF Festival, który w 2012 roku zdobył nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Artur Rojek, dyrektor festiwalu i były lider Myslovitz, dokonuje starań, by OFF miał opinię "wyprzedzającą mainstream" – by tam poznawać nieznane zespoły muzyczne, które wkrótce staną się sławne. I to mu się udaje.
Jarocin Festival
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (lub Festiwal Muzyków Rockowych) był przez wiele lat, począwszy od lat siedemdziesiątych, największym festiwalem muzyki młodzieżowej, w państwach bloku komunistycznego. Obecnie odbywający się w lipcu festiwal co roku przyciąga kilkanaście tysięcy widzów.