Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlanePrace ziemne, uzbrojenia

Artykuł: Największe zalety studni głębinowych

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Największe zalety studni głębinowych

Największe zalety studni głębinowych
Autor: konto_usuniete_716976   |   29 mar 2022, 14:49   |   Dział: Artykuły

Studnie głębinowe to przydomowe ujęcia wody, które zapewniają autonomiczność działki budowlanej. Buduje się je zarówno w sytuacji, gdy niemożliwe lub nieopłacalne jest podpięcie gospodarstwa do miejskiej sieci wodociągowej, jak i wtedy, gdy inwestorowi zależy na bezkosztowym dostępie do dobrej jakości wody. Sprawdź, jak zbudowana jest studnia głębinowa i jakie są jej największe zalety.

Czym jest studia głębinowa?

Przydomowa studnia głębinowa to alternatywne lub uzupełniające źródło wody użytkowej. Budowa studni głębinowej to doskonałe rozwiązanie, kiedy jesteś właścicielem działki budowlanej, zlokalizowanej w miejscu uniemożliwiającym podłączenie się do miejskiej sieci wodociągowej.

Studnia głębinowa to pionowe ujęcie wód podziemnych, w postaci sztucznego otworu w ziemi. Sięga on głębszych warstw wodonośnych, z których czerpana jest woda – w przeciwieństwie do studni kopanych, które czerpią wodę podskórną z pierwszej warstwy gleby. Głębokość takiej studni wynosi od kilkunastu do nawet 70 metrów, a jakość wody czerpanej w ten sposób nierzadko przewyższa jakość wody pochodzącej z wodociągów.

Jak zbudowana jest studnia głębinowa?

Budową studni głębinowych zajmują się firmy specjalizujące się w wykonywaniu odwiertów, takie jak http://studnie.kramsk.eu/Zakład Studniarski Jacek Kąkolewski z siedzibą w Borkach. Studnie głębinowe są pionowymi konstrukcjami umieszczonymi w ziemi, docierającymi do głębszych warstw wód gruntowych. Woda z odwiertu pobierana jest za pomocą specjalnej pompy głębinowej, zanurzonej głęboko w studni.

W zależności od rodzaju studni głębinowej, różnią się one budową, jednak każda z nich składa się z kilku podstawowych elementów. Przede wszystkim jest to długa rura, osłonięta obudową wykonaną z betonu, PVC lub innego tworzywa sztucznego. Najgłębiej w warstwie wodonośnej zatopiona jest rura filtracyjna, którą otacza się żwirem, m.in. w celu stabilizacji konstrukcji. Powyżej znajduje się pompa głębinowa połączona z rurą stalową – przewód wodny, który prowadzi na powierzchnię. Na poziomie gruntu znajduje się natomiast głowica studzienna oraz zawór.

Rodzaje studni głębinowych

Istnieje kilka rodzajów studni służących do ujęcia wód gruntowych, różniących się sposobem wykonania oraz ich obsługi. Studnie kopane wykonuje się najczęściej ręcznie i sięgają zwykle kilku metrów. Studnie abisyńskie to natomiast studnie wąskorurowe, służące do pobierania niewielkiej ilości wody z głębokości maksymalnie 7 metrów. Najpopularniejszym rodzajem studni są studnie wiercone – czyli głębinowe, sięgające zwykle na głębokości 20-30 m, które buduje się poprzez wykonanie odwiertu w ziemi.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę studni głębinowej?

Wybudowanie własnego ujęcia wody opłaca się przede wszystkim z powodów ekonomicznych – bywa znacznie tańsze niż doprowadzenie sieci wodociągowej do domu i zapewnia w przyszłości niemal bezkosztowy dostęp do wody. Studnia głębinowa może służyć do podlewania ogrodu, trawnika czy uzupełniania basenu, jednak dzięki możliwości zastosowania odpowiednich filtrów woda tak nadaje się również do picia oraz kąpieli.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy