Intertnet jest pełen najróżniejszych porad, wskazówek i poradnik dotyczących ogrodnictwa. To z czym ja się zmagąłem na początku to kompletna niewiedza i brak kompletnego poradnika dla dopiero rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem. Na początek warto zrobić listę niezbędnych narzędzi.
Na początek warto zrobić rekonesans w ogrodzie, lub w wyobrażeniach własnego ogrodu, i przemyśleć jakie narzędzia będą najbardziej potrzebne. Czy w ogrodzie będzie dużo drzew? Czy będzie dużo krzewów? Czy posadzimy w nim kwiaty? A może całość przykryje zielony dywan trawy?
Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, bo możemy wyjechać z marketu budowlanego z pełnym koszykiem, z przenajróżniejszymi sprzętami i potem będą one przykrywane kolejnymi warstwami kurzu porzucone w szopie czy garażu.
Trawnik
Wydaje się, że trawnik to najłatwiejszy do utrzymania element ogrodu. Rzeczywiście, jeśli trawnik już ładnie zielenieje to zwykle nie wymaga wiele wysiłku, aby go w takim stanie utrzymać. Narzędzia, które będą nam potrzebne to oczywiście kosiarka oraz podkaszarka. Wielkość i rodzaj kosiarki należy wybrać przede wszystkim na podstawie wielkości trawnika. W przypadku małych może to być kosiarka tak spalinowa, jak i elektryczna, o niewielkiej szerokości koszenia, mniejszej mocy. Jeśli natomiast mamy kilkuset metrowy i większy trawnik warto pomyśleć nad kosiarką spalinową, z napędem i o większej mocy.
Podkaszarka przyda się natomiast wszędzie tam, gdzie nie dostaniemy się kosiarką – przy murach domu, altany, czy schowka. Także na obrzeżach wszelkiego rodzaju skalniaków, chodników, pod drzewami i krzewami. To niepozorne urządzenie jest niezwykle przydatne w każdym ogrodzie i łatwo to zauważyć dopiero kiedy usiłujemy wjechać z kosiarką w najtrudniej dostępne miejsca.
Drzewa i krzewy
Drzewa i krzewy, aby pięknie rosły i cieszły oko, a owocowe podniebienie, potrzebują pielęgnacji. Trzeba pamiętać o przycinaniu, usuwaniu połamanych gałęzi oraz w przypadku krzewów, zwłaszcza żywopłotu o dbaniu o określony kształt. Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa baśniowy film o Edwardzie Nożycorękim. Niestety same nożyce nie wystarczą, aby formować fantastyczne kształty krzewów. Przyda się sekator, nożyce do żywopłotu, czasem może przydać się piła.
Sekator będzie przydatny do przycinania gałęzi. Jeśli mamy w ogrodzie wyższe drzewa, możemy zakupić wersję na wysięgniku. Tam, gdzie nie wystarczy i to, przyda się drabina. Przycinanie starszych drzew może wymagać piły, bo moce sekatorów są raczej ograniczone do gałęzi o średnicy do kilku centymetrów.
Podobnym przyrządem są nożyce do żywopłotu, ale i tu warto ocenić wielkość i czas jaki będzie nam potrzebny na utrzymanie tych krzewów. W przypadku dłuższych żywopłotów, powiedzmy powyżej 20 metrów, warto przemyśleć zakup nożyc elektrycznych, aby oszczędzić sobie wysiłku.
Kwiaty, grządki
W przypadku mniejszych rabat czy grządek, gdzie będzie sadzonych tylko kilka sadzonek kwiatów przyda się łopatka. Tam gdzie powierzchnia sadzenia i liczba roślin będzie większa przyda się łopata. Przyrządy te pomogą później okopać później te rośliny, czy je wykopać. W czasie wzrostu roślin musimy je oczywiście je regularnie podlewać, a więc potrzebna będzie konewka i wiadro.
To zosestaw zupełnie podstawowy, do którego należy jeszcze dodać taczkę, grabie i łopatę. W sklepach jest wiele marek sprzętów, warte uwagi są http://www.ibopl.plnarzędzia Fiskars (oferta sklepu IBOPL.pl), które znane są z jakości i żywotności. W następnej części dorzucę garść porad dotyczących pierwszych kroków już w samym ogrodzie.