Umiejętność prowadzenia psa na smyczy jest bardzo ważna, szczególnie, jeśli mieszkamy w dużym mieście. Pozwala to zapewnić naszemu pupilowi bezpieczeństwo w trakcie spaceru lub biegania z psem. Najpierw jednak należy nauczyć rozbrykanego szczeniaka poruszania się ze smyczą. Oto najprostszy sposób.
Potrzebne nam będą: szelki dla psa oraz smycz o długości około 6 metrów. Na początku nauki łatwiej będzie nam bowiem zapanować nad psem za pomocą szelek, gdyż podskakujący szczeniak może wysunąć głowę z obroży. Dodatkowo zapewniamy bezpieczeństwo naszemu pupilowi - ciągnąc za tułów, a nie za szyję, nie zrobimy mu nieopatrznie krzywdy.
Od samego początku oswajajmy psa z poleceniami. Ciągnąc smycz, mówmy “do nogi”, “chodź”, “stój”. Gdy nasz pupil wykona czynność poprawnie, możemy nagrodzić go przekąską i pogłaskać. Po pewnym czasie pies zacznie kojarzyć szarpnięcia smyczy z konkretnymi poleceniami. Wtedy możemy nawet przestać wydawać polecenia głosowo, zaznaczając je jedynie gestem.
Psy to zwierzęta stadne, w których panuje ścisła hierarchia. Przewodnik zawsze idzie po prawej stronie, wysuwając się trochę przed stado i prowadząc je. Podczas spaceru trzymajmy więc pupila po lewej stronie, nieco za nami. Pokażemy mu w ten sposób, że to my tutaj rządzimy. Wyznaczajmy także kierunek trasy, nie pozwalając psu na chodzenie tam, gdzie chce.
Zobacz również porady w temacie: http://www.kochampsy.org/tag/bieganie-z-psembieganie z psem
Jeśli nasz pupil napotka na swojej drodze coś wyjątkowo interesującego, na przykład kota lub innego psa, a nie chcemy dopuścić do konfrontacji, skierujmy smycz w odwrotną stronę. Pies na pewno będzie ciągnął smycz i się wyrywał - naszym zadaniem jest więc konsekwentne dążenie do celu i oddalenie się z miejsca zdarzenia. Po paru minutach nasz pupil ochłonie… i zajmie się innym znaleziskiem.
Nauka chodzenia na smyczy jest na początku męcząca - zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Jednak po kilku lekcjach zauważymy wyraźną poprawę, a w końcu będziemy mogli bez obaw wyjść na spacer z naszym pupilem.
Zachęcamy do przejrzenia innych porad w dziale: http://www.kochampsy.org/category/zycie-z-psem/wychowanie psa