Działa w ponad 60 krajach, również w Polsce. Co roku bierze w nim udział nawet 4 tysiące osób, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę poza krajem. Au Pair jest coraz bardziej powszechnym programem wymiany kulturowej. Sprawdź, na czym polega, jak wygląda w rzeczywistości oraz przekonaj się, kto może w nim uczestniczyć. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest Au Pair?
Sformułowanie „au pair” pochodzi z języka francuskiego i tłumaczone dosłownie oznacza równość, wzajemność i tożsame warunki. Dlaczego popularna forma wymiany edukacyjno-kulturowej jest tak nazywana? Przede wszystkim ze względu na jej cel i główne założenie. Jest to bowiem wzajemna pomoc osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Historia tego wyjątkowego programu wiąże się z francuskim zwyczajem zatrudniania angielskich opiekunek do dzieci. Obecnie takie formy są bardzo popularne w całej Europie i przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.
Na czym więc polega Au Pair? Wbrew obiegowej opinii nie wiąże się to z zostaniem nianią na pełen etat. Założeniem programu jest wymiana kulturowa połączona z opieką nad dziećmi gospodarzy, którzy zdecydowali się na przyjęcie uczestnika pod swój dach. Ma on stać się pełnoprawnym członkiem rodziny. W zamian otrzyma wynagrodzenie (kieszonkowe), które ma zapewnić podstawowe utrzymanie oraz własny pokój, wyżywienie i ewentualnie dodatkowe wsparcie finansowe na działalność edukacyjną.
Taka forma zagranicznego wyjazdu trwa najczęściej rok, choć może zostać skrócona. W tym czasie poza zajmowaniem się dziećmi i lekkimi pracami domowymi można:
• podróżować;
• zdobywać nowe kwalifikacje;
• odbywać zajęcia w zagranicznej szkole;
• szkolić umiejętności językowe (np. poprzez obowiązkowe i opłacone, w niektórych miejscach kursy języka obcego)
• poszerzać krąg towarzyski;
Wymagania programu, czyli jak zostać Au Pair?
Zazwyczaj każdy kraj, w którym prowadzony jest program, posiada swoje własne zasady. Część z nich ma jednak uniwersalny charakter. Spełnienie ich może zagwarantować odnalezienie świetnej rodziny goszczącej. Au Pair powinna więc spełniać poniższe warunki:
1. Mieć co najmniej 18 lat i nie więcej niż 25/30. Wiek jest jednym z kryteriów Au Pair, które zależą od wewnętrznych regulacji poszczególnych państw. Często wymagany jest również stan wolny i bezdzietność.
2. Znać komunikatywnie język swojego kraju goszczącego lub język angielski.
3. Mieć ukończoną przynajmniej szkołę średnią.
4. Posiadać doświadczenie w opiece nad dziećmi (przynajmniej 200 godzin praktyki).
5. Cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz brakiem nałogów: niepalenie nie jest stałym wymogiem wymiany kulturowej, ale może okazać się czynnikiem decydującym;
6. Nie posiadać przeszłości kryminalnej.
7. Chcieć zobowiązać się do spędzenia kilku lub kilkunastu miesięcy za granicą w ramach programu dla młodych osób.
8. Posiadać prawo jazdy lub wykonać je w trakcie pobytu u rodziny goszczącej.
9. Przejść test psychologiczny konieczny do pełnienia obowiązków jako Au Pair.
W niektórych krajach prowadzących program edukacyjno-kulturowy wymagane jest również wyrobienie wizy. Au Pair można zostać na dwa sposoby: poprzez agencję lub dzięki samodzielnemu odnalezieniu rodziny goszczącej.
Co należy do obowiązków Au Pair?
Wiemy, już jakie kryteria należy spełnić, aby zostać Au Pair. Warto przed podjęciem decyzji zorientować się, co będzie wymagane od osoby biorącej udział w programie wymiany. Rodziny goszczące umieszczają zazwyczaj na liście zadań:
• przygotowywanie posiłków dla dzieci;
• opiekę i zabawę z podopiecznymi;
• zabieranie i odbieranie ze szkoły i innych zajęć;
• robienie drobnych zakupów;
• utrzymywanie pokoju dzieci w czystości;
• pomoc w zadaniach domowych;
Zrealizowanie tych obowiązków wiąże się z wieloma korzyściami. Pamiętajmy, że Au Pair nie powinna być traktowana jako pomoc domowa czy pełnoetatowa niania. Nie musi zajmować się całym gospodarstwem domowym, tylko wykonywać ustalone wcześniej zalecenia. Rodzina goszcząca w zamian za pomoc umożliwia przeżycie nowej i wspaniałej przygody.
Zobacz też: Camp America, czyli wakacje połączone z pracą.