Nauka pływania dla niemowląt jest coraz bardziej popularna, choć w dalszym ciągu wielu rodziców ma obawy związane z wizytą na basenie. Czy warto więc zapisać swoją pociechę na basen?
Dla niemowlaka woda nie jest czymś niebezpiecznym, w końcu przez 9 miesięcy w czasie życia płodowego to ona była jego naturalnym środowiskiem! Do 6-8 miesiąca życia dziecka utrzymuje się u niego odruch zamykania ust i wstrzymywania oddechu w wodzie, dlatego też warto zacząć przygodę z pływaniem jak najwcześniej.
Pływanie dla małego dziecka to nie tylko frajda, ale też możliwość szybszego i harmonijnego rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Woda dostarcza niemowlakom wiele nowych bodźców np. obce dźwięki, czy kontakt z innymi maluszkami. Pływanie dobrze wpływa na koordynację dziecka, wykonywane ćwiczenia są dobre na mięśnie i stawy. Niemowlaki uczące się pływać szybciej zaczynają raczkować i chodzić, są sprawniejsze. Dodatkowo zajęcia na basenie rozwija i pogłębiają więzi między rodzicami a pociechą.
Przed pierwszą wizytą na basenie:
* warto skonsultować się wcześniej z pediatrą. Lekarz powinien wystawić zaświadczenie, że niemowlę może uczestniczyć w zajęciach,
* należy sprawdzić warunki na danym basenie:
- temperaturę wody-powinna wynosić ok 32 stopni Celsjusza,
-czy jest czysto,
-czy przebieralnie są przystosowane dla matek z dziećmi,
-czy na basenie znajdują się pomoce w nauce pływania np. kamizelki, makarony, materace,
*warto zaopatrzyć się w specjalne pieluszki do pływania, oraz potrzebne akcesoria do pływania,
*warto także zorientować się jakie kwalifikacje posiada instruktor nauki pływania.
Jak wyglądają zajęcia?
Nauka u dzieci kilkumiesięcznych znacznie się różni od tej dla dzieci starszych. Nie należy oczekiwać, że niemowlak będzie pływał żabką, czy kraulem. Ćwiczenia na basenie polegają bardziej na oswajaniu z wodą i zabawie, aniżeli na nauce stylów pływania. Przeważnie w szkołach pływackich zajęcia odbywają się z podziałem na grupy wiekowe, dzięki temu dziecko ma okazję przebywać w gronie swoich rówieśników. Niemowlaki poza zabawą uczą się nurkować. Jednak nie wolno zanurzać dziecka gwałtownie, bez uprzedzenia, bowiem może ono zacząć się bać wody. Zajęcia powinny być różnorodne z wykorzystaniem wielu przyrządów, ponieważ małe dzieci mają małą koncentrację i szybko się nudzą.
Podsumowując- nauka w wodzie ma same plusy. Dlatego warto zapisać swoją pociechę na naukę pływania, gdyż jest ona nie tylko przyjemna, ale i bardzo pożyteczna!