Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenieOpieka nad ogrodami

Artykuł: Nawożenie ogrodu

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Nawożenie ogrodu

Nawożenie ogrodu
Autor: jbrozek   |   28 kwi 2015, 15:01   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Opieka nad ogrodami

Różnorodność nawozów mineralnych jest bardzo duża, w związku z czym często nie wiemy, jaki nawóz wybrać aby był najlepszy. Jakie nawozy mineralne i w jakich ilościach stosować do nawożenia ogrodów?

Na glebach ciężkich i próchnicznych powinno się stosować górną dawkę nawozu określoną na opakowaniu. Natomiast na lekkich, piaszczystych, llekkich powinno się stosować dawkę dolną. Takie gleby w znacznie mniejszym stopniu wiążą cząsteczki nawozu. Jeśli zastosujemy zbyt dużą ilość nawozu, gwałtownie wzrośnie jego koncentracja wokół korzeni, co może uszkodzić korzenie lub mikroorganizmy żyjące w glebie. Wokół roślin rabatowych powinno rozsypywać się nawóz na całej powierzchni równomiernie, natomiast wokół drzew i krzewów koliście, tak jak aby dotrzeć do strefy najmłodszych i najbardziej aktywnych korzeni.

Skład nawozów mineralnych, specjalistycznych został opracowany dla konkretnych odmian roślin lub grup roślin. Rośliny, które mają mieć liczne i piękne kwiaty potrzebują dużo potasu i fosforu. Rośliny, które najbardziej zdobią liście potrzebują azotu, a azalie i różaneczniki lubiące kwaśną glebę potrzebują związków zakwaszających. Te potrzeby zostały uwzględnione przy opracowywaniu składu poszczególnych specjalistycznych nawozów i dlatego stosowanie odpowieniego nawozu sprawia, że nasze rośliny rosną zdrowsze i piękniejsze. W sklepach możemy kupić nawozy dla: różaneczników i azalii, róż hortensji, pelargonii, trawników, powojników, surfinii, roślin iglastych, kwiatów ogrodowych i balkonowych, roślin żywopłotowych, borówek amerykańskich, poziomek i truskawek, drzew i krzewów owocowych. Niektóre odżywki poza nawozami mineralnymi zawierają też substancje organiczne, które przyśpieszają wzrost roślin. Specjalistyczne nawozy mineralne mogą być płynne lub granulowane, należy je stosować się do zaleceń zmieszczonych na opakowaniu.

Nawozy wieloskładnikowe są to nawozy uniwersalne, które są przeznaczone dla wszystkich roślin. W ich skład wchodzą makro- i mikroelementy potrzebne do rozwoju roślin. Takie nawozy stosowane są wczesną wiosną oraz pod koniec czerwca. Zdecydowana większość nawozów uniwersalnych jest granulowana, na przykład: Ekofoska, Azofoska, Florovit, Flora, Ogród 2001, Fruktus. Do nawozów płynnych zaliczają się: Florovit, Mikrovit, Nowokont. Takie nawozy można rozcieńczyć z wodą i używać do podlewania i opryskiwania roślin.

Nawozami wolno dziłającymi, podobnie jak nawozami wieloskładnikowymi, można nawozić wszystkie rośliny. Takie naowzy wystarczy stosować wiosną, jeden raz na jeden sezon wegetacyjny. Ogromną zaletą nawozów wieloskładnikowych jest to, że roślinom nie grozi przenawożenie, ponieważ związki mineralne zawarte w nawozie są ukryte w kapsułkach i przedostają się do gleby powoli, w małych ilościach. Do nawozów wolno działających zaliczają się: Pokon Season Comfort, Osmocote, Plantacote, Sierrablen.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy